Webové hry zdarma online - MMORPG, MOBA, FPS

Vítejte na internetové stránce MixHer.cz. Tato stránka slouží jako stručná databáze a zároveň i recenze na nejrůznější browser hry v prohlížeči anebo klasicky nainstalované hry pomocí klienta. Najdete zde převážně online multiplayer hry zdarma, které jsou zejména v posledních letech velice oblíbené. Většina lidí si pod pojmem MMO hry zdarma představuje patrně hry, kde si vybereme roli a snažíme se získávat nové úrovně, plnit úkoly apod. Tento typ se tedy nazývá MMORPG hry online. Ovšem pod pojmem MMO hry zdarma se skrývá mnohem více žánrů. Patří mezi ně i mnohé slavné browser hry v prohlížeči, mezi které se řadí například Travian nebo divoké kmeny. Ty jsou označovány jako budovatelské strategie online. Také se zde dozvíte význam a základní charakteristiky každé jednotlivé nainstalované a browser hry online. Hry pro více hráčů jsou snadnou příležitostí získání nových přátel.

SuperHry online?

Předem bychom Vás chtěli upozornit, že na této stránce nenajdete jednoduché a krátké flash hry, které se hrají například na www.superhry.cz. Online hry zdarma jsou zde sice všechny, ale nejedná se o typ MMO. Pokud tedy chcete hrát něco jen krátce a bez registrace, tak hledejte na www.superhry.cz online hry zdarma, které ale rychle omrzí.

MMORPG hry

Jak již bylo řečeno, na internetu najdete nejrůznější MMO hry zdarma. Význam těchto tří písmen by se dalo přeložit jako masivně multiplayerové (= více hráčů) online hry. Asi nejrozšířenějším žánrem jsou MMO RPG hry. Online zdarma jsou dnes téměř všechny a ty nejhranější hraje najednou i několik miliónů lidí. RPG znamená "role-playing game" a v doslovném překladu je to "hra na role". Základním znakem je, že jsou vždy MMORPG hry online a v podstatě je není možno hrát bez připojení k internetu. Vždy máte na výběr z několika frakcí či ras, kde si následně vybíráte, jakou roli bude Vaše postava mít. Nejčastější role jsou mág, válečník, druid, zloděj, střelec a podobně. Každá role MMORPG hry online má svůj vlastní příběh a kromě společných má i své speciální úkoly, které můžete a nemusíte plnit.

Jak začít hrát MMORPG games

World of Tanks homepage
Náhled na úvodní webovou stránku hry World of Tanks. Foto: worldoftanks.eu

Nejdříve je nutné stáhnout si instalaci dané MMORPG hry. Online zdarma se zaregistrujete a po nainstalování se přihlásíte. Zvolíte si druh postavy, frakci a pojmenujete se. Vaše postava začíná vždy od úrovně jedna a postupně se dopracováváte na maximální úroveň (záleží na tom, jaké online MMORPG hry zdarma právě hrajete. Zpravidla je však úroveň do stovky). Lidé z České republiky jistě potěší, že existují i MMORPG hry v češtině, takže nemusíte nutně umět anglicky. Kvalitní MMORPG free to play hry Vám nabízí možnost postupem času si svou postavu ještě zaměřovat na různé specializace, čímž bude Vaše postava ještě více specifická.

MMORPG games mají jednu velkou výhodu, a sice že snadno najdete někoho na stejné, či podobné úrovni jako jste Vy, a tudíž si můžete pomáhat v plnění úkolů. Později také zakládáte aliance a poté mezi sebou bojujete, či uzavíráte spojenectví. V počátcích většinou nebyly MMO RPG hry online zdarma, ale byly placené paušálně, tedy za měsíc (200-300 Kč). Zprvu to mělo úspěch, ovšem později se vymyslel nový způsob, jak docílit toho, aby byly MMO RPG hry online zdarma pro každého a přesto tvůrci měli stálý příjem. Začaly vznikat speciální předměty nebo postavy, které jste mohli používat anebo za ně hrát pouze poté, kdy jste si je koupili za reálné peníze. Takto začaly být MMORPG free to play, ovšem je otázkou, zdali to byl správný krok.

Hlavní nevýhody MMO free to play her

World of Warplanes homepage
Náhled na oficiální web od hry World of Warplanes. Foto: worldofwarplanes.com

Možná tušíte, co je na platebním systému za předměty nevýhodou. Vznikají totiž velké rozdíly mezi těmi, kteří si speciální itemy (předměty které jsou mnohem lepší) koupí za reálné peníze a těmi, kteří mají více odehraných hodin, ale peníze do multiplayerové MMO onliny hry neinvestovali. Dalším faktorem, který hráčům znepříjemňuje hru, že online MMORPG hry zdarma často mají nevyvážené postavy. To znamená, že například lučištník na úrovni 15 může s přehledem zabít šamana s úrovní 20 a podobně.

MMORPG games obvykle nabízí i speciální kouzla, která jsou hráči označována jako OP (z anglického over power = příliš velká síla), kdy dokážete vyvoláním jednoho spellu (schopnosti/kouzla) ubrat i polovinu HP (health pointu = bodů života) jinému hráči. Pokud jste dívka, tak Vás pravděpodobně online MMORPG hry zdarma příliš nenadchnou, jelikož zde není příliš mnoho prvků, které jsou atraktivní pro něžné pohlaví. Dá se tedy říct, že to jsou online hry pro kluky.

Na druhou stranu je pravda, že dnes vznikají i online hry pro dívky tohoto žánru. Tyto hry kladou velký důraz na fantasy svět, na získávání zvířátek, které Vám v boji pomáhají. Mezi oblíbené online hry pro dívky pak patří i takové hry, kde například chováte zvířata a staráte se o jejich potravu a mnoho dalších věcí. Další velkou nevýhodou, které mají multiplayerové MMO online hry, je fakt, že se mnoho účtů prodává (často i za stovky nebo tisíce korun), a proto pokud s tímto hráčem budete hrát, zjistíte, že nemá tak velké zkušenosti, jak by měl mít a to může kazit hru.

Browser hry v prohlížeči

4Story homepage
Náhled na oficiální web známé hry 4Story. Foto: 4story.gameforge.com

Velkou kategorií online her jsou prohlížečové hry. Opět se jedná o MMO hry online, ale hlavním rozdílem a výhodou je fakt, že tyto hry nemusíte instalovat. Tyto webové hry na registraci zpravidla živí reklama nebo mikrotransakce. Mezi první browser hry online u nás patří bezpochyby hra Travian. Tato hra se dá zařadit mezi žánr "strategické browser hry". Základním cílem a úkolem je starat se o svou vesnici, osídlovat nové a napadat různé nepřátelé. Strategické browser hry se vyznačují tím, že není nutno u nich sedět několik hodin denně, ale postačí Vám k tomu pouze několik minut.

Mezitím můžete třeba sledovat seriál Simpsonovi. Online hry tohoto typu jsou úsporné na čas. Necháte si staviteli postavit a vylepšit nové budovy (což může trvat následně i několik hodin), cvičíte a vylepšujete vojáky a mnoho dalšího. Pro ty, kteří webové online hry zdarma ještě nikdy nehráli je většinou připravený nějaký návod, který Vás se vším v několika desítkách minut seznámí. Zakládání aliancí a získávání spojenců je nejdůležitějším prvkem, které mají strategické hry online. Budovatelské schopnosti získává každý hráč až postupem času.

Nejdříve je důležité, abyste si otestovali, co daná rasa umí. Strategické browser hry také skvěle rozvíjí schopnosti taktického myšlení a diplomacie. Je důležité, abyste se rozhodli, jakým typem hráče Vy osobně budete. Máte mnoho možností, které Vám nabízí strategické hry online. Budovatelské schopnosti nemá každý, a proto se můžete více zaměřovat na válčení a rekrutování armády.

Webové hry na registraci

The Settlers homepage
Náhled na oficiální webové stránky online hry The Settlers. Foto: thesettlers.com

Pravdou je, že nejpopulárnější byly do posledních let právě strategické hry online. Budovatelské hry ale nenabízejí příliš mnoho akce. Proto postupem času začaly vznikat i browser hry online s akčními prvky, kde můžete přímo vidět anebo číst, jak Váš hrdina bojoval a podobně. Jednou z prvních je hra Gladiatus nebo bitefight. Tyto webové hry na registraci nabízí možnost hrát za jednu postavu. Tu si postupně vylepšujete, posíláte válečníka do arény a podobně.

Nutno je ale podotknout, že se nejedná o realtime webové online hry zdarma, ale vše se provádí na základě výpočtů šancí Vašich zbraní, vybavení, a také i dávce náhody. Vy sami nemůžete přímo ovlivnit, jak bude Vás válečník v dané bitvě bojovat. Jak začaly vznikat nové technologie a možnosti, tak se umožnilo vývojářům vytvořit i webové online hry zdarma, které už byly realtime. Bezesporu nejslavnější byla hra Darkorbit. Zajímavá hra z vesmírného prostředí, kde jste si koupili svou vesmírnou loď a plnili nejrůznější úkoly, které Vám Vaše domovská zem zadávala.

Později vznikla i podobná hra ale s tématikou lodí. Tyto browser hry online vyzdvihly hraní v prohlížeči na novou úroveň a budovatelské strategie online, začaly ztrácet mnoho hráčů, kteří doposud neměli jiné možnosti. Dnes si v prohlížeči můžete dokonce zahrát i multiplayerové MMO online hry s žánrem RPG! Nejznámější z nich je Darkensang. Podle mnoha recenzí se dočtete, že se nejedná rozhodně o nic jednoduchého, ale o plnohodnotnou hru, která zastíní i některé MMO hry ke stažení. Pro úzký kruh uživatelů byly vytvořeny logické hry online, které mohou pěkně potrápit Vaše mozkové závity.

MOBA hry

Goalunited homepage
Náhled na webové stránky online hry Goalunited. Foto: goalunited.org

Slavným žánrem, který vznikl někdy v letech 2002-2003 jsou MOBA games (z anglického "multiplayer online battle arena" = "online bitevní aréna pro více hráčů"). První hrou tohoto typu byla ve své podstatě DOTA (Defence of the ancient). DOTA není totiž přímo hra, ale spíše mapa do (jak mnozí říkají) nejlepší realtime strategie WARCRAFT 3. Zajímavostí je, že žánr MOBA games v podstatě vytvořili fanoušci této hry, a tedy nebyla oficiálně vytvořená nějakou velkou společností. MOBA hry jsou dnes natolik populární, že podle neoficiálních údajů dokonce mají větší základnu přívrženců než RPG MMO games.

Princip této hry je velice jednoduchý. Každá hra trvá průměrně asi 45 minut. MOBA hry se dnes vyznačují tím, že proti sobě zpravidla stojí 5 a 5 hráčů. Každý hráč si vybere svou postavu (každá postava hraje určitou roli podobně jako u RPG her), za kterou hraje po celou dobu dané hry. Cílem je zničit nepřátelskou základnu, která se nachází na opačné straně od Vás. V nedávné době vznikla a je k dispozici DOTA 2 download zdarma, kterou vytvořila společnost Blizzard.

Pokud si hru chcete stáhnout, tak můžete využít i službu STEAM, kde je k dispozici DOTA 2 download zdarma. Využijte pro hraní her MOBA facebook, která je opravdu dobrou pomůckou! MOBA hry mají jednu nevýhodu, a sice že pokud hrajete s náhodnými hráči, tak často narazíte na takové, kteří záměrně hru kazí. Pokud je byť i jeden ze 4 tento typ hráče, tak Vám v podstatě zaručí prohru. Z jakého důvodu se dá využít pro hraní her žánru MOBA facebook? Na facebooku najdete mnoho fan stránek těchto, proto si můžete snadno získat přátelé, kteří MOBA games hrají. Můžete s nimi vytvořit tým a společně se dopracovávat v žebříčku výš a výš.

Není pravdou, že se jedná pouze o online hry pro kluky. Existují totiž i ženské týmy, které jsou velmi dobré a vyhrávají nad mužskými. Dobrou zprávou je, že jsou zpravidla MOBA MMO hry ke stažení zdarma. Na druhou stranu se i zde setkáváme s otravnými mikrotransakcemi. Některé MMO hry online nad tím ale vyzrály v celku elegantně. Například hra League of Legends využívá mikrotransakce pouze na nákup nových hrdinů anebo tzv. skinů (vzhled postavy).

Tento vzhled Vám nevylepší sílu hrdiny, a pokud hrajete pravidelně, tak není problém si koupit i toho nejdražšího hrdinu za LP (league points), které získáváte za odehrané hry. Díky tomu se League of Legends stala opravdu masivně hranou a dokonce v jistém období překonala hratelnost nejhranější MMO hry online Worlds of Warcraft. Její komunita se počítá na desítky miliónů hráčů. Z velké části se díky tomu řadí mezi nejlepší realtime strategie a RPG poslední doby.

FPS hry na PC

Counter Strike homepage
Nejznámější FPS hra s názvem Counter Strike. Foto: counter-strike.net

Pokud jste někdy hráli počítačovou hru, tak pro Vás FPS hry na pc nebudou cizí. FPS je zkratka First-person shooter. Její podstatou je simulovat 3D hry online z pohledu první osoby. Tedy tak jak to vidíme ve skutečnosti, když držíme v ruce zbraň. FPS hry na pc vznikli už před více jak dvaceti lety. Možná si pamatujete hry typu Unreal Tournament nebo Counter Strike 1.6. To byli velcí představitelé online FPS her. Counter Strike je dodnes hraný tisíci hráči po celém světě a v minulosti to byla nejhranější online FPS hra.

Dnes existují nejrůznější střílečky. Online multiplayer zdarma nabízí i Counter Strike, ovšem v nezakoupené verzi nemáte přístup k prestižním serverům. Základním rysem online FPS je, že proti sobě stojí dva týmy, jejichž cílem je splnit nějaký úkol (například osvobodit rukojmí, položit bombu, odjistit bombu anebo krást nepříteli vlajky). I některé prestižní společnosti nabízejí pro jejich střílečky online multiplayer zdarma. Řadí se mezi ně Battlefield Play4Free. Série Battlefield vzniká dodnes a nabízí strhující kampaně pro jednoho hráče, ale i hru pro více hráču.

Tyto 3D hry online sází na nejvyšší úroveň realistických prvků a často obsahují známé zbraně (AK-47, M-4 a podobně). Pro online multiplayer hry zdarma můžete vytvářet i Vy sami mapy, pomocí různých programů. Někteří tvůrci tímto nabízí komunitě velkou svobodu v rozvíjení her a obsahu, což tyto online multiplayer hry zdarma činí více atraktivní. Vytvářejí se například různé jump (skákací) módy anebo mód zombie invazí a podobně. Hledáte-li hry pro děti online, tak se nedoporučují tyto střílečky online. Multiplayer zdarma je velkým lákadlem, ovšem skrývá v sobě spoustu rizik.

Mohou se zde nacházet agresivní hráči nebo zde bývají i manipulativní lidé, kteří Vaše děti přesvědčí, aby pomocí SMS uskutečnili mikrotransakce na jejich účty, a proto může být i spousta Vašich peněz nekontrolovaně pryč. Dávejte také velký pozor na to, jaké MMO hry ke stažení si vybíráte, protože ty méně známé mohou obsahovat viry a poškodit Váš počítač. Pro ty, kteří milují hlavolamy a nechtějí dostat vše jen tak obyčejným klikáním existují i logické hry online. Ty nejlepší z nich si však bohužel musíte zaplatit. Například hra Portal 2 se řadí mezi výjimečné online hry pro dva. Cílem je pomocí "zbraně" vytvářet portály, díky kterým se dostanete do jiných prostor a podobně. Když přepnete do módu online hry pro dva, tak si s Vaším kamarádem můžete různě pomáhat.

Stručné shrnutí obsahu tohoto webu

Web MixHer Vám poskytuje podrobný popis nejrůznějších MMO games, které denně hraje milióny lidí po celém světě. Zjistíte, jaké budovatelské strategie online patří k těm nejlepším. Dále se dozvíte, jaké jsou vhodné hry pro děti online anebo jak jednoduše začít danou hru hrát. Jak již bylo řečeno, nenajdete zde nízkorozpočtové hry typu, které najdete na stránce www.superhry.cz. Online hry zdarma mohou v mnoha ohledech pomáhat rozvíjet naší fantasii a umožní nám učit se diplomacii a logice.

MMO games nás také neochudí o jednoduchou "režbu", kde nebudete muset příliš přemýšlet a skvěle se odreagujete, pokud se například nebudete chtít dívat na seriál typu Simpsonovi. Online hry ale mohou být škodlivé v případě, že se jim budete věnovat většinu Vašeho volného času. Snadno se může stát, že před hrou strávíte i několik hodin nepřetržitě.

Publikováno: 17. 10. 2023

Autor: Karel Čapek

Tagy: browser hry | webové hry | MMORPG hry | MMO hry | MOBA hry | FPS hry