Tajemství vysílače Cukrák odhaleno!
Historie stavby Cukráku
Výstavba dominanty Moravskoslezských Beskyd, vysílače Cukrák, započala v roce 1955. Stavba si vyžádala značné úsilí, neboť probíhala v náročném horském terénu. Pro dopravu materiálu na vrchol hory Cukrák, kde se vysílač nachází, musela být vybudována nákladní lanovka. Samotná věž vysílače, dosahující impozantní výšky 76 metrů, byla sestavena z prefabrikovaných dílů. Slavnostní otevření a spuštění vysílání proběhlo v roce 1959. Od té doby prošel vysílač Cukrák několika modernizacemi, které mu umožnily šířit stále kvalitnější televizní a rozhlasový signál do širokého okolí. Dnes je Cukrák nejen důležitým telekomunikačním uzlem, ale také vyhledávaným turistickým cílem. Z jeho vrcholu se návštěvníkům nabízí dechberoucí výhled na okolní horskou krajinu. Vysílač Cukrák se tak stal neodmyslitelnou součástí beskydské krajiny a symbolem pokroku v oblasti telekomunikací.
Architektonické zajímavosti
Vysílač Cukrák, tyčící se do výšky 122 metrů, není jen dominantou Prahy a symbolem moderní architektury, ale i stavbou s mnoha zajímavými detaily. Jeho štíhlá konstrukce, připomínající jehlu, je tvořena ocelovou trubkovou konstrukcí, která mu dodává eleganci a lehkost. Zajímavostí je, že vysílač byl původně navržen s vyhlídkovou plošinou ve výšce 70 metrů, která však nikdy nebyla zpřístupněna veřejnosti. I přesto se Cukrák stal oblíbeným cílem turistů a fotografů, kteří si nenechají ujít možnost obdivovat panoramatický výhled na Prahu a okolí z blízkého Petřína. Samotná věž vysílače je pak doplněna o technické zázemí, které je umístěno v přízemním objektu s kruhovým půdorysem. Tato budova, která slouží k umístění technologií a zařízení pro televizní a rozhlasové vysílání, je příkladem funkcionalistické architektury 60. let 20. století. Celkově tak vysílač Cukrák představuje unikátní spojení technické dokonalosti a architektonické invence, které z něj činí nepřehlédnutelnou dominantu Prahy.
Parametr | Hodnota |
---|---|
Výška věže | 260,5 m |
Rok dostavby | 1978 |
Výška a umístění vysílače
Vysílač Cukrák se tyčí do impozantní výšky 122 metrů, čímž se řadí mezi nejvyšší stavby v Libereckém kraji. Jeho umístění na vrcholu Cukráku, který se nachází v nadmořské výšce 1000 metrů, mu propůjčuje strategickou polohu s dalekým dosahem signálu. Díky své výšce a poloze vysílá televizní a rozhlasové signály pro široké okolí, pokrývající nejen Liberecko, ale i značnou část Ústeckého kraje a sahající až do Polska a Německa. Výška a umístění vysílače Cukrák tak z něj činí klíčovou stavbu pro šíření mediálního obsahu v severních Čechách. Kromě své primární funkce slouží vysílač i jako důležitý orientační bod v krajině. Jeho silueta je viditelná z velké dálky a stala se charakteristickým prvkem Jizerských hor.
Televizní a rozhlasové vysílání
Vysílač Cukrák, tyčící se do výšky 122 metrů nad stejnojmenným vrchem, je nepřehlédnutelnou dominantou krajiny. Pro milovníky televizního a rozhlasového vysílání je tato stavba synonymem pro kvalitní signál, který se šíří do širokého okolí. Vysílač Cukrák pokrývá svými signály značnou část Moravy a Zlínského kraje, ať už se jedná o televizní programy, nebo rozhlasové stanice. Informace o vysílači Cukrák jsou pro mnoho lidí důležité, ať už se jedná o naladění programů, nebo o technické parametry vysílání. Na Cukráku se nachází vysílače pro digitální televizní vysílání DVB-T2, které postupně nahrazuje starší standard DVB-T. Díky tomu si diváci mohou užívat většího množství programů ve vysokém rozlišení obrazu i zvuku. Kromě televizního vysílání se z Cukráku šíří i signál pro řadu rozhlasových stanic, a to jak v pásmu FM, tak i digitálně. Cukrák tak hraje klíčovou roli v mediálním prostoru a umožňuje milionům lidí přístup k informacím a zábavě.
Cukrák jako turistická atrakce
Vysílač Cukrák, tyčící se nad městem Jihlava, není jen dominantou krajiny, ale i vyhledávanou turistickou atrakcí. Jeho 192 metrů vysoká konstrukce nabízí z vyhlídkové plošiny ve výšce 55 metrů úchvatný panoramatický výhled na město Jihlava a široké okolí. Za jasného počasí je vidět až na vrcholky Alp. Kromě dechberoucího výhledu se návštěvníkům nabízí i občerstvení v restauraci s venkovní terasou, která se nachází přímo ve vysílači. Informace o vysílači Cukrák, jeho historii a technických parametrech, se návštěvníci dozví z informačních tabulí umístěných v prostorách vyhlídkové věže. Pro milovníky pěší turistiky vede k vysílači značená turistická stezka. Cukrák je tak ideálním cílem pro výlet za poznáním i krásnými výhledy.
Vysílač Cukrák, tyčící se nad krajinou jako sladká ozdoba, šíří do okolí nejen televizní a rozhlasový signál, ale také nostalgickou vůni dětství a vzpomínky na bezstarostné výlety.
Anežka Nováková
Výhled z vyhlídkové plošiny
Z vyhlídkové plošiny vysílače Cukrák se otevírá úchvatný panoramatický výhled, který bere dech. Za jasného počasí se odtud naskýtá nezapomenutelný pohled na malebnou krajinu Moravskoslezských Beskyd s jejich zalesněnými svahy a hlubokými údolími. Vrcholy hor jako Radhošť, Lysá hora a Smrk se tyčí k nebi a vytvářejí impozantní kulisu. Při dobré viditelnosti lze dohlédnout až na vzdálené Jeseníky a Malou Fatru na Slovensku. Pohled z výšky 76 metrů umožňuje pozorovat i blízká města jako Frýdek-Místek, Ostravu a Havířov, jejichž siluety se rozkládají v údolí. Vyhlídková plošina vysílače Cukrák tak nabízí jedinečnou možnost, jak si vychutnat krásu okolní krajiny a uvědomit si její rozlehlost.
Restaurace a ubytování
Vysílač Cukrák sice nenabízí ubytování přímo ve své věži, ale v jeho blízkém okolí se nachází několik možností pro ty, kteří by si chtěli pobyt v Jeseníkách prodloužit. Ať už hledáte komfortní hotel, útulnou chalupu k pronájmu nebo třeba kemp pro rodiny s dětmi, v okolí Cukráku si vyberete. Po náročném dni stráveném turistikou a poznáváním krás Jeseníků pak jistě přijde vhod i návštěva některé z místních restaurací. Ochutnat můžete tradiční českou kuchyni, ale i speciality z regionu. Ať už si vyberete jakkoli, pobyt v Jeseníkách s dominantou vysílače Cukrák ve vás zanechá nezapomenutelné zážitky.
Zajímavosti z natáčení filmů
Vysílač Cukrák se tyčí do výšky 122 metrů a stal se dominantou Prahy a oblíbeným cílem turistů. Málokdo ale ví, že tato impozantní stavba se objevila i na filmovém plátně. Vysílač Cukrák si zahrál ve filmu "Akumulátor 1" z roku 1994, kde posloužil jako kulisa pro sci-fi thriller. Ve filmu vysílač slouží jako tajemné zařízení, které ovlivňuje lidské chování. Natáčení na Cukráku bylo pro filmaře výzvou, a to nejen kvůli výšce stavby. Museli se vypořádat s omezeným prostorem a technickými překážkami. Zajímavostí je, že scény z filmu se natáčely i uvnitř vysílače, kde se nachází složité technické zázemí. Film "Akumulátor 1" sice nepatří mezi nejznámější české filmy, ale pro fanoušky sci-fi a milovníky Prahy představuje zajímavou kuriozitu. Až budete příště obdivovat Cukrák, vzpomeňte si, že tato dominanta má i svou filmovou historii.
Doprava a dostupnost Cukráku
Cukrák je ikonický televizní vysílač stojící na vrcholu stejnojmenného kopce v Beskydech. Díky své poloze ve výšce 1001 metrů nad mořem je dosažitelný různými způsoby. Pro milovníky turistiky vede na vrchol Cukráku hustá síť značených turistických tras z okolních obcí, jako jsou Velké Karlovice, Malá Bystřice nebo Ostravice. Tyto trasy nabízejí nádherné výhledy na okolní beskydskou krajinu a jsou vhodné pro rodiny s dětmi i zkušené turisty. Pro ty, kteří preferují pohodlí auta, je k dispozici zpoplatněná asfaltová silnice vedoucí až na vrchol Cukráku. Zde se nachází prostorné parkoviště, odkud je to k vysílači jen krátká procházka. Ať už se na Cukrák vydáte pěšky nebo autem, čeká vás nezapomenutelný zážitek s dechberoucími výhledy.
Virtuální prohlídky a online informace
V dnešní době moderních technologií si můžeme dopřát nevšední zážitky, aniž bychom museli opustit pohodlí domova. To platí i pro milovníky výšek a technických památek, kteří se zajímají o vysílač Cukrák. Díky virtuálním prohlídkám se můžete vydat na vrchol této dominanty a vychutnat si úchvatný panoramatický výhled do okolí. Online naleznete také nepřeberné množství informací o vysílači Cukrák, ať už se jedná o jeho historii, technické parametry nebo zajímavosti z jeho výstavby. Dozvíte se například, že vysílač byl zprovozněn v roce 1961 a tyčí se do výšky 154 metrů. Jeho signál pokrývá široké okolí a umožňuje příjem televizního a rozhlasového vysílání pro miliony diváků a posluchačů. Kromě toho slouží i k šíření mobilního signálu a dalších důležitých komunikačních technologií. Prohlédněte si fotografie, přečtěte si články a ponořte se do světa vysílače Cukrák z pohodlí vašeho domova.
Publikováno: 16. 11. 2024
Kategorie: Technologie