Strategické hry Online zdarma

Vítejte v článku, kde se dozvíte, jaké jsou nejlepší strategické hry na PC a jiné platformy. Na začátek se jistě hodí zmínit, čím je strategická hra charakterizována. Již ze slova strategie můžeme vycítit, že se jedná o hru, kde Vy jako hráč jste velitelem nějaké armády, země, frakce a podobně. Pokud hrajete například vojenské strategické hry online, tak musíte ze všeho nejdříve dokonale zvládnout strategické plánování. Principem téměř každé strategie, je vybudovat ekonomiku, stavět nová města, objevovat nové světy a stavět armádu. Zjednodušeně se dá říci, že strategická hra je simulace toho, jak se naučit vládnout. Často platí, že umění válčit neznamená, že vyhrajete válku. Můžete totiž vyhrát nějakou bitvu, ovšem pokud je ekonomika soupeře na podstatně vyšší úrovni než Vaše, tak je pravděpodobné, že soupeř rychleji obnoví armádu a na samotném konci Vás zničí. Možná Vás přestaly bavit běžné hry. Strategie Vás jistě nakopnou, pojďte je vyzkoušet!

Strategické počítačové hry

Pravdou je, že ne každá strategická hra je jen o válčení. Zejména v poslední době vznikají strategické hry online budovatelské. Jejím úkolem je stavět nové budovy pro své občany a budovat rozsáhlé impérium v dobách míru. Další jsou strategické hry obranné. Principem je chránit svou základnu od neustálých útoků z řad nepřátel. Poté existují akční realtime (hra v aktuálním čase) strategie a zapomenout nesmíme ani na tahové strategie. No a některé jsou i kombinací všech zmíněných druhů.

Strategické online hry zdarma

Je to až neuvěřitelné, ale na internetu najdete nespočet strategických her, které jsou zcela zdarma. Dají se rozdělit na dvě velké skupiny. První z nich jsou strategické browser hry, které nemusíte instalovat, ale hrajete je v prohlížeči a následně to jsou strategické hry zdarma ke stažení. Obě skupiny mají své výhody i nevýhody. Pokud překonáte to, že si několik desítek minut počkáte, než nainstalujete strategickou hru, tak se odměníte tím, že je hra zpravidla více propracovaná a grafické prostředí je na podstatně vyšší úrovni. Strategické hry online budovatelské jsou nejčastějším zástupcem online her v prohlížeči. V tomto případě se zpravidla musíte zaregistrovat a poté získáte nějakou osadu obklopenou jinými hráči, kterou si vylepšujete. Taková MMO strategie se dá v podstatě hrát do nekonečna. Díky tomu, že jsou strategické hry online zdarma, tak zde najdeme často nějakou měnu, kterou získáte pouze za reálné peníze.

Warcraft 3
Počítačová strategická hra Warcraft III: The Frozen Throne. Foto: blizzard.com

Nejlepší strategické hry na PC

Chcete si zahrát skvělé strategické hry online? Budovatelské kombinované s válečnými jsou pravděpodobně ty, které hledáte. Mezi nejznámější patří bezesporu hra Travian. Tato strategická hra se hraje v prohlížeči. Zaregistrujete se, vyberete si přibližné umístění a zvolíte si národ (Římané, Galové, Germáni). Hledáte-li strategické hry římské, tak právě Travian je dobrá volba. Mezi podobné strategické hry online budovatelské s prvky válčení se řadí i hra divoké kmeny. Pravdou je, že tyto dvě zmíněné hry už poněkud zaostávají jak graficky, tak množstvím využitelných prvků. Do popředí žánru "středověké strategické hry" se nyní dostává browser hra GoodGame Empire.

Ta funguje na podobné bázi, ovšem její grafické zpracování nadchne opravdu každého. Tyto budovatelské strategie online mají své nevýhody v podobě mikrotransakcí. Díky tomu mohou Vaši nepřátele rozvíjet svá města mnohem rychleji, jelikož nemusejí čekat celé hodiny, než se jim nějaká budova vylepší. Vězte, že budovatelské strategie online donutí hráče k tomu, aby zakládali aliance a domlouvali se diplomatickou cestou s ostatními hráči. Pokud se Vám nechce neustále s někým psát a dávat si pozor, jestli na Vás někdo neútočí, tak můžete zvolit i čistě budovatelské strategie online.

Například hra BIGFARM je skvělým příkladem. Tato strategická online hra slouží spíše k tomu, že se odreagujete. Zasadíte si zde nějaké plodiny, stavíte si různé farmářské domy, prodáváte chovná zvířata, vyrábíte potraviny z mléka a mnoho dalšího. Méně známou nezmíněnou kategorií, jsou i vesmírné strategie.

Strategické válečné hry online

Mapa hry
Strategické válečné hry patří mezi velmi oblíbený žánr.

V prohlížeči si můžete zahrát například Ogame. Tato hra patří mezí strategické online hry zdarma a Vaším úkolem je vybudovat civilizaci a vést války s jinými hráči. Žánr této hry nelze jednoznačně určit, ale jedná se o strategické hry online válečné, ale vést útoky nebo stavět budovy můžete na základě přístupových kol (jedno kolo získáte za cca 15 minut). Velice podobná strategie online zdarma je webgame. Jedná se o českou hru v prohlížeči, která v podstatě nenabídne žádnou grafiku, ovšem její propracovanost je geniální. Tato strategie online zdarma má kolem 2 tisíc aktivních hráčů z celého Česka a Slovenska.

Proč hrát strategické hry

Možná si říkáte, proč byste měli hrát strategické hry online. Válečné zbraně, války, to nám přece nemůže přinést nic dobrého. Opak je ale pravdou. Strategické hry na PC zdarma nás podle vědeckých studií naučí rozumnému a uváženému rozhodování. Můžeme se tímto způsobem naučit, jak řídit nějaký tým lidí v reálném životě a v neposlední řadě nás různé rytířské strategické online hry dokonale odreagují. Budovatelská strategie online nás zase naučí přemýšlet ekonomicky. Není důvod myslet si, že největší zlo jsou PC hry. Strategie mají mnoho předností a většinou jim nepropadnete natolik, že byste je hráli nespočet hodin denně, jak tomu bývá u jiných žánrů.

Mezi legendární a nejlepší strategické hry na PC patří bezesporu série Warcraft, budovatelské strategie na PC Caesar anebo i série Civilization. Nutno říct, že se nejedná o strategické hry zdarma ke stažení, ale i dnes si je musíte zakoupit. V současné době jsou však nejrůznější strategie ke stažení zdarma. Je to například hra Starcraft 2, která se řadí mezi vesmírné strategie, další z nich je například Command & Conquer tiberium alliances. Command & Conquer je zároveň strategy defense žánr. Pravdou zůstává, že strategické hry zdarma ke stažení zpravidla nejsou nejlepšími, pokud si ale připlatíte, tak určitě zvažte hry sérií totalwar.

Multiplayerové strategické online hry

Herní mapa
Multiplayerová strategická online hra, neboli MMO strategie.

V těchto hrách zažijete slavné bitvy z období Říma, Francie za vlády Napoleona anebo japonské shoguny. A co je nejlepší, tak že je každá tato hra zároveň multiplayerová. Strategická online hra je také Might and Magic Heroes Online. Tuto hru můžete hrát v prohlížeči, takže nic stahovat nemusíte. Pokud Vás láká tahová strategie, tak možná víte, že série Heroes patří mezi ty nejúspěšnější v tohoto druhu. Díl s přívlastkem online má bitvy stejné jako každá jiná tahová strategie, ovšem pohybování po mapě není nijak omezeno počtem kroků. Už jsme si řekli, že existují různé strategické hry budovatelské ke stažení zdarma, dále existují tahové, válečné nebo i strategy defense hry. Jednu kategorii jsme si ale nechali až na samotný konec. Tím jsou karetní strategie online zdarma.

Asi si představíte hry typu poker, prší nebo kanasta. Jsou to sice klasické hry, strategie to však úplně nejsou. Na mysli máme novodobé karetní hry. Ukázkovým zástupcem je Hearthstone strategie. Online zdarma ji můžete stáhnout na oficiálních stránkách společnosti Blizard (battle.net). Tato MMO strategie Vám nabídne možnost soupeřit s tisíci hráči z celého světa. Každoročně se navíc koná i velký turnaj, kde máte možnost zjistit, co ve Vás je. Jak dosáhnout vítězství této hry? Strategie a štěstí jsou dvěma nejsilnějšími faktory. Musíte si navolit dobré karty, které budete používat ve Vašem balíčku 30 karet, a také potřebujete, abyste je získávali v pravý čas.

Strategické hry budovatelské na PC

Pokud rádi hrajete, chcete soupeřit s ostatními reálnými hráči, tak jsou nejlepší volbou online hry. Strategie Vám navíc umožní získávat cenné spojence, se kterými můžete jít do bitvy proti nepřátelům. Nyní již víte, že máte možnost vyzkoušet například strategické hry budovatelské na PC anebo i na mobilních zařízeních. Budovatelská strategie online má navíc tu výhodu, že ji stačí zpravidla hrát několik minut denně a i přesto může Vaše impérium prosperovat. Často je jediným požadavkem zaregistrovat se na příslušné stránce a hrát v prohlížeči, případně si můžete zvolit strategické hry budovatelské ke stažení zdarma.

MMO strategie

MMO strategy
Nejvyhledávanější typ online strategií jsou jednoznačně MMO strategie.

Nedá se jednoznačně určit, která multiplayerová strategická online hra je nejlepší, jelikož každému sedí něco jiného. Vzhledem k dostupnosti jistě rychle přijdete na to, jestli jsou pro Vás budovatelské strategie na PC to pravé anebo jsou pro Vás atraktivnější online hry válečné. Strategie vznikají už celá desetiletí, a pokud chcete zjistit, jaké vymoženosti nabízely staré strategie na PC, tak určitě zkuste nějaké úložiště starých her, kde jsou hry téměř vždy zdarma. Nezapomeňte, že tento web je zaměřený převážně na MMO strategie (tedy masivně multiplayerové) s registrací, nikoliv na hry, které najdete na stránkách typu superhry. Strategie jsou na této stránce pouze formou flashplayeru, takže pokud zde máte nějakou hru rozehranou, po vypnutí prohlížeče pravděpodobně ztratíte nahraná data.

Do vyhledávače stačí napsat "superhry strategie" a vyjedou Vám stovky her, které si můžete zahrát. Nechcete-li pouze bez přemýšlení klikat myší na obrazovku, tak hrajte strategy games online. Díky tomu skloubíte zábavu s učením se rozhodovat a promýšlet, jakým směrem se vydáte. V dalších článcích už budeme probírat jednotlivé strategy games online.