Skákej a bav se! Plošinovky, které tě dostanou

Plošinovky

Definice plošinovek

Plošinovky, někdy nazývané také hry s plošinami, jsou žánrem videoher, které se vyznačují skákáním a pohybem postavy po plošinách v různých výškách. Hráči musí prokázat přesnost a načasování, aby se vyhnuli překážkám, porazili nepřátele a dosáhli cíle úrovně. Plošinovky se často vyznačují barevnou grafikou, chytlavou hudbou a zábavnou hratelností, která je přístupná hráčům všech věkových kategorií a úrovní dovedností.

Základním prvkem plošinovek je skákání. Hráči musí zvládnout různé typy skoků, jako jsou krátké skoky, dlouhé skoky a dvojité skoky, aby překonali propasti, dosáhli plošin a vyhnuli se nebezpečí. Plošinovky často obsahují i další herní mechanismy, jako je sbírání předmětů, boj s nepřáteli a řešení hádanek. Tyto prvky dodávají hře hloubku a rozmanitost.

Plošinovky se staly populární v 80. letech 20. století s hrami jako Donkey Kong, Super Mario Bros. a Metroid. Tyto hry definovaly žánr a inspirovaly nespočet dalších her v průběhu let. Plošinovky se i nadále těší velké oblibě a patří mezi nejoblíbenější herní žánry. Mezi moderní příklady plošinovek patří hry jako Celeste, Hollow Knight a Super Meat Boy. Tyto hry posouvají hranice žánru s inovativní hratelností, náročnou obtížností a poutavým příběhem.

Historie žánru

Kořeny plošinovek sahají až do úsvitu videoher. První náznaky žánru můžeme vysledovat už v 70. letech v arkádových automatech. Hry jako "Space Panic" (1980) a "Donkey Kong" (1981) představily základní principy skákání mezi plošinami a vyhýbání se překážkám. Právě "Donkey Kong" s ikonickým Mariem v hlavní roli je často považován za předchůdce moderních plošinovek.

V 80. letech zažily plošinovky obrovský rozmach s nástupem konzolí jako Atari a NES. Hry jako "Pitfall!" (1982), "Metroid" (1986) a "Castlevania" (1986) definovaly žánr a představily inovativní herní mechaniky, jako je průzkum rozlehlých úrovní a RPG prvky. Éra NES pak patřila legendární sérii "Super Mario Bros." (1985), která se stala synonymem pro plošinovky a dodnes slouží jako inspirace pro nespočet dalších her.

V 90. letech se plošinovky dále rozvíjely s příchodem 16bitových konzolí a CD-ROMů. Hry jako "Sonic the Hedgehog" (1991) a "Donkey Kong Country" (1994) ohromily hráče detailní grafikou a rychlou akcí. Zároveň se objevily i experimenty s 3D prostředím, jako například "Crash Bandicoot" (1996) a "Super Mario 64" (1996), které položily základy pro budoucnost žánru.

I v novém tisíciletí si plošinovky udržely své místo na slunci. Série jako "Ratchet & Clank", "LittleBigPlanet" a "Rayman" dokazují, že žánr má stále co nabídnout. Ať už jde o klasické 2D skákání nebo komplexní 3D dobrodružství, plošinovky i nadále baví miliony hráčů po celém světě.

plošinovky

Základní herní mechanismy

Plošinovky, ať už 2D nebo 3D, sdílejí sadu základních herních mechanismů, které definují tento žánr. Hráč ovládá postavu, často roztomilého maskota, a prochází úrovněmi plnými plošin, překážek a nepřátel. Pohyb je klíčový a obvykle zahrnuje běh, skákání a šplhání. Skoky, od jednoduchých přeskoků propastí po složité kombinace dvojitých skoků a wall jumpů, tvoří jádro hratelnosti.

Nepřátelé se liší od otravných příšerek po náročné bossy, každý s vlastními pohybovými vzory a slabinami. Jejich porážení obvykle zahrnuje skákání na hlavy nebo použití speciálních útoků. Sběratelské předměty, rozeseté po úrovních, motivují k prozkoumávání a často odemykají bonusový obsah. Mohou to být mince, hvězdy, ovoce nebo cokoli, co se hodí k tématu hry.

Design úrovní je v plošinovkách stěžejní. Dobře navržené úrovně jsou intuitivní, ale zároveň náročné, plné skrytých zákoutí a odměn pro všímavé hráče. Často se setkáváme s pohyblivými plošinami, pastmi a dalšími interaktivními prvky, které testují hráčovy reflexy a schopnost řešit hádanky.

Typické herní světy

Plošinovky nás často zvou do světů plných fantazie a dobrodružství. Klasikou jsou pohádkové říše plné kouzelných lesů, temných jeskyní a horských vrcholků. Tyto světy jsou domovem roztomilých stvoření, ale i záludných nepřátel, které musíme překonat skoky a údery. Dalším častým prostředím jsou futuristická města s neonovými světly, létajícími vozidly a nebezpečnými roboty. Tyto úrovně nás nutí k rychlým reakcím a přesnému načasování skoků. Plošinovky se ale nebojí ani exotičtějších lokací. Můžeme se tak vydat do džungle plné nebezpečných zvířat a starodávných chrámů, prozkoumat podmořský svět plný korálových útesů a tajemných jeskyní, nebo se dokonce vydat do vesmíru a proskákat se mezi asteroidy a vesmírnými stanicemi. Každý herní svět v plošinovce nabízí unikátní výzvy a atmosféru. Ať už skáčeme po střechách domů, proplétáme se bludištěm v lese, nebo se uhýbáme laserovým paprskům ve vesmíru, vždy je naším cílem dosáhnout konce úrovně a zachránit princeznu, svět, nebo alespoň sami sebe.

Významní představitelé žánru

Žánr plošinovek se může pochlubit celou řadou ikonických postav, které se nesmazatelně zapsaly do srdcí hráčů. Mezi nejvýznamnější představitele patří bezesporu Mario, jehož dobrodružství pod taktovkou společnosti Nintendo baví hráče již od 80. let. Jeho popularita se odráží v nespočtu her, které definovaly žánr a inspirovaly další tvůrce. Další legendou je bezesporu Sonic the Hedgehog, jehož nadzvuková rychlost a cool image si získaly miliony fanoušků po celém světě. Jeho souboje s Dr. Robotnikem se staly synonymem pro akční plošinovky s důrazem na rychlost a reflexy.

plošinovky

Nesmíme zapomenout ani na Crashe Bandicoota, jehož humorné eskapády a originální herní mechanismy mu vynesly místo mezi legendami. Jeho hry se vyznačují náročností a nutností precizního načasování, což z nich dělá výzvu i pro zkušené hráče. Mezi další významné postavy patří například Donkey Kong, Rayman, Spyro the Dragon, nebo Lara Croft, která ačkoliv je spíše spojována s akčními adventurami, se v několika hrách představila i v roli šikovné plošinovkářky. Tito a mnozí další hrdinové z plošinovek nám již po desetiletí přinášejí radost a zábavu a není pochyb o tom, že jejich odkaz bude žít dál i v budoucnosti.

Vývoj žánru v čase

Plošinovky, neboli hry s plošinami, prošly od svého vzniku neuvěřitelnou evolucí. První záblesky žánru se objevily už v 70. letech s hrami jako Space Panic a Donkey Kong. Tyto hry, ač primitivní z dnešního pohledu, položily základní kámen pro to, co dnes známe jako plošinovku. Hráč musel přeskakovat mezi plošinami, sbírat předměty a vyhýbat se nepřátelům.

Osmdesátá léta přinesla zlatý věk plošinovek. Hry jako Super Mario Bros., Metroid a Castlevania definovaly žánr a staly se legendami. Do popředí se dostala propracovanější grafika, poutavější příběhy a komplexnější level design. Hráči se mohli těšit na rozlehlé světy plné tajemství a výzev.

V 90. letech se plošinovky posunuly do třetího rozměru. Hry jako Super Mario 64 a Crash Bandicoot ukázaly, že žánr se dokáže adaptovat na nové technologie a nabídnout hráčům ještě intenzivnější zážitky. Přechod do 3D s sebou přinesl nové možnosti v oblasti hratelnosti a level designu.

Dnes se plošinovky těší velké popularitě a neustále se vyvíjejí. Vznikají originální indie hry, které posouvají hranice žánru, a zároveň se dočkáváme i moderních zpracování klasických titulů. Ať už dáváte přednost retro stylu nebo moderní grafice, plošinovky vám zaručeně nabídnou hodiny zábavy a výzev.

Plošinovky v České republice

Plošinovky, hry, kde skáčeme, běháme a uhýbáme se nástrahám na roztodivných úrovních, mají v srdcích českých hráčů speciální místo. Od dob osmibitových počítačů a konzolí jako Didaktik Gama a Atari se u nás těšily velké oblibě. Kdo by si nepamatoval na legendárního Maria, Sonica nebo Crashe Bandicoota, jejichž dobrodružství jsme s napětím sledovali na obrazovkách?

plošinovky

I v Česku se ale zrodilo několik zajímavých plošinovkových titulů. Vzpomeňme třeba na hru Polda, která vsadila na humor a originální grafické zpracování. Polda se stal fenoménem a jeho popularita přetrvává dodnes. Dalším příkladem je povedená plošinovka Machinarium od studia Amanita Design, která si získala srdce hráčů po celém světě svým atmosférickým světem a chytrými hádankami.

Plošinovky ale nejsou jen doménou minulosti. I dnes vznikají nové hry, které se snaží zaujmout originálními herními mechanismy a poutavým příběhem. Ať už jde o nezávislé projekty nebo hry od větších studií, plošinovky si stále drží své místo na slunci a baví hráče všech generací.

Budoucnost plošinovek

Plošinovky, žánr starý jako videohry samy, se neustále vyvíjí a budoucnost jim slibuje vzrušující možnosti. Zatímco dříve kralovala pixel art grafika a jednoduché mechaniky, dnes se setkáváme s komplexními světy, propracovanými příběhy a inovativním designem úrovní. Technologie virtuální reality otevírá dveře do dosud nepoznaných herních světů, kde se hráči mohou doslova ponořit do plošinovkové akce. Představte si, jak skáčete mezi plošinami vznášejícími se nad propastí a vítr vám šlehá do tváře.

Porovnání vybraných plošinovek
Název hry Rok vydání Platforma Hodnocení (Metacritic)
Super Mario Odyssey 2017 Nintendo Switch 97
Hollow Knight 2017 PC, Switch, PS4, Xbox One 90
Celeste 2018 PC, Switch, PS4, Xbox One 91

Zároveň se ale vrací i retro styl a s ním i obliba klasických plošinovek. Moderní hry s pixel artovou grafikou a chiptune hudbou dokazují, že jednoduchost a nostalgie mají stále své místo. Budoucnost plošinovek tak leží ve šikovném skloubení inovací a osvědčených postupů. Důležitá bude hratelnost, která hráče chytne a nepustí, ať už půjde o komplexní adventuru s RPG prvky, nebo o svižnou arkádu s důrazem na reflexy. Jedno je jisté, plošinovky tu s námi ještě dlouho zůstanou a budou nás bavit na obrazovkách počítačů i herních konzolí.

Tipy pro začínající hráče

Začínající hráči plošinovek by se měli nejdříve seznámit s ovládáním postavy. Naučte se skákat, běhat a útočit. Trénujte na jednodušších úrovních, abyste si zvykli na mechaniky hry. Nebojte se experimentovat s pohybem postavy. Mnoho plošinovek skrývá tajné prostory a předměty, které jsou dostupné pouze s přesným načasováním a kombinací pohybů. Naučte se rozpoznávat různé typy plošinek. Některé se mohou rozpadat, jiné se pohybují, a některé jsou dokonce neviditelné. Všímejte si nepřátel a jejich pohybových vzorců. Naučte se, kdy útočit a kdy se raději vyhnout konfrontaci. Nepodceňujte sbírání předmětů. Mince, ovoce a další bonusy vám mohou poskytnout životy, vylepšení nebo speciální schopnosti. Pokud se zaseknete na nějaké úrovni, nevzdávejte se. Hledejte rady a návody online nebo se zeptejte zkušenějších hráčů. Hlavně si hru užívejte! Plošinovky by měly být především zábavou.

plošinovky

Plošinovky, to je jako skákat po oblacích a doufat, že ta další bude pevná.

Bořivoj Novotný

Doporučené hry pro různé platformy

Plošinovky, hry, kde skáčete mezi plošinami a překonáváte překážky, patří mezi klasiku videoher. Ať už máte rádi retro styl nebo moderní pojetí, existuje spousta skvělých her pro každou platformu. Na počítači si fanoušci plošinovek užijí tituly jako Celeste, hra s náročnou obtížností, ale dojemným příběhem, nebo Hollow Knight, rozlehlá Metroidvania plná tajemství. Pokud preferujete konzole, na Nintendo Switch nesáhnete vedle s tituly jako Super Mario Odyssey, moderní klasikou s kreativní hratelností, nebo Donkey Kong Country: Tropical Freeze, vizuálně ohromující hrou s propracovanou hratelností. Pro majitele PlayStationu je tu pak Ratchet & Clank: Rift Apart, akční plošinovka s úchvatnou grafikou a interdimenzionálním příběhem. A pokud hledáte něco na mobilní zařízení, Rayman Legends vás chytne svou krásnou grafikou a zábavnou hratelností. Plošinovky zkrátka nestárnou a nabízejí zábavu pro všechny věkové kategorie a herní platformy.

Publikováno: 18. 08. 2024

Kategorie: Hry