Prehistorik: Retro zábava, která nestárne!
Vítejte v době kamenné! Hra Prehistorik vás zavede do pravěku, kde se ujmete role dobromyslného, i když poněkud hladového jeskynního muže. Vaším úkolem je jednoduchý: najít dostatek jídla, abyste přežili. Zní to jednoduše? Možná, ale cesta za sytým žaludkem je plná nástrah. Čeká na vás 10 rozmanitých úrovní plných dinosaurů, nebezpečných pastí a hlavně – chutného jídla. Budete muset prokázat šikovnost, bystrost a hlavně pořádnou dávku odvahy, abyste se probojovali až na konec.
Děj a cíl hry
V této hře se hráč vrací v čase do období pravěku, kde se ujímá role jeskynního člověka. Jeho úkolem je přežít v nehostinném prostředí plném nástrah. Aby to dokázal, musí si obstarat potravu lovem divoké zvěře, sběrem plodů a rybolovem. Zároveň se musí bránit predátory, jako jsou šavlozubí tygři nebo mamuti. Postupně si hráč buduje primitivní nástroje a zbraně, staví si přístřešky a učí se ovládat oheň. Cílem hry Prehistorik je projít všemi úrovněmi, překonat všechny překážky a nasbírat dostatek bodů pro postup do dalšího kola. Hra je plná akce, humoru a napětí a nabízí jedinečnou možnost nahlédnout do života našich pravěkých předků.
Hlavní postava: Jméno a popis
Srdcem a duší hry Prehistorik je bezesporu on – náš neandrtálský hrdina, jehož jméno bohužel nikdy nebylo oficiálně odhaleno. Vžijte se do jeho kůže, do role věčně hladového jeskynního muže, který se s kyjem v ruce a neutuchajícím apetitem vydává na lov prehistorickou divočinou. Jeho cíl? Nasbírat dostatek jídla, aby utišil svůj žaludek a přežil další den v nehostinném, ale zároveň fascinujícím světě plném dinosaurů a dalších prehistorických stvoření. Jeho vzhled je ikonický – rozcuchané vlasy, mohutné obočí a vyceněné zuby, to vše dokresluje jeho odhodlání a neohroženost. Ačkoliv je jeho nástroj na první pohled primitivní, jeho důvtip a hbitost z něj dělají hrozivého soupeře pro každého, kdo se mu postaví do cesty.
Nepřátelé a překážky
V divočině prehistorického světa na hráče Prehistorika nečeká žádný odpočinek. Nebezpečí číhá na každém rohu a přežití je každodenním bojem. Mezi nejčastější nepřátele patří hladová prehistorická zvířata, od malých, ale útočných šavlozubých veverek po gigantické mamuty s ničivými kly. Každý druh má své vlastní vzorce chování a vyžaduje jinou strategii, ať už se jedná o úskok, útěk nebo boj na život a na smrt. Kromě zvířat představují hrozbu i přírodní živly. Prudké bouře, záplavy a lesní požáry dokáží zničit těžce vybudované zásoby a uvrhnout hráče do boje o holé přežití. A v neposlední řadě nesmíme zapomenout na konkurenční tlupy, které soupeří o stejné zdroje a území. Diplomacie je často nemožná a střet je nevyhnutelný, ať už se jedná o přímý útok nebo rafinovanou sabotáž. Přežít v Prehistoriku vyžaduje nejen sílu a odvahu, ale také chytrost, přizpůsobivost a znalost okolního světa.
Zbraně a předměty
V pravěku, kdy se Prehistorik odehrává, byly nástroje a zbraně nezbytné pro přežití. Lov byl primárním zdrojem potravy a kůže se používaly k výrobě oděvů. Hráči se setkají s primitivními, ale účinnými nástroji, jako jsou: kamenné sekery, kyje a kopí. Tyto nástroje, i když jednoduché, vyžadovaly zručnost a znalost, aby se s nimi dalo efektivně manipulovat.
Kromě lovu se nástroje používaly i ke sběru surovin a stavbě primitivních obydlí. Hráči se musí naučit využívat své okolí a dostupné zdroje, aby uspěli. V jeskyních se dají nalézt i vzácné materiály, jako je pazourek, který se používá k výrobě ostřejších nástrojů a zbraní.
Herní mechaniky a ovládání
V jádru obou her Prehistorik a Prehistorik 2 leží jednoduchá, ale chytlavá hratelnost. Hráč ovládá prehistorického jeskynního muže, jehož jediným cílem je shromáždit dostatek jídla pro přežití. Pohyb je omezen na skákání a útočení kyjem, kterým musíte rozbíjet překážky a eliminovat nepřátele. Nepřátelé, ať už jde o dinosaury, mamuty nebo pavouky, představují konstantní hrozbu a vyžadují rychlé reflexy a strategické myšlení. Zvláštností hry je systém zdraví, který není reprezentován životy, ale hladovějícím metrem. Čas běží a vy musíte sbírat jídlo, abyste udrželi svého jeskynního muže naživu. Ovládání je intuitivní a snadno se učí, což z Prehistorika a Prehistorika 2 dělá hry přístupné pro hráče všech věkových kategorií a herních zkušeností.
Prehistorik, to je návrat do časů, kdy dinosauři ještě brázdili Zemi a mamuti se procházeli zasněženou krajinou. Je to připomínka našeho pradávného původu a síly přírody.
Jeroným Beneš
Grafické zpracování a hudba
Hra Prehistorik nás vrací do doby kamenné s jednoduchou, ale působivou grafikou. Pozadí i postavy jsou tvořeny kreslenými спрайty, které věrně zachycují atmosféru prehistorického světa. Od zelených plání po temné jeskyně, každý level je vizuálně poutavý a plný detailů. Pohyb postav je plynulý a animace, ač jednoduché, dodávají hře na živosti. Zvukový doprovod hry Prehistorik je stejně chytlavý jako její vizuální stránka. Veselé melodie dokreslují atmosféru hry a dodávají každému levelu jedinečnou atmosféru. Zvuky úderů, skoků a další efekty jsou realistické a umocňují zážitek z hraní. Ať už prozkoumáváte nebezpečné jeskyně nebo bojujete s prehistorickými zvířaty, grafické zpracování a hudba hry Prehistorik vás vtáhnou do děje a nepustí až do konce.
Platformy a dostupnost
Prehistorik a jeho pokračování, Prehistorik 2, patří mezi klasické plošinovky, které si získaly srdce hráčů po celém světě. Tyto hry, vyvinuté původně pro platformu Amiga a Atari ST, se brzy dočkaly portů na další systémy, jako je DOS, Amstrad CPC a ZX Spectrum. Díky své popularitě a nadčasové hratelnosti jsou Prehistorik a Prehistorik 2 dnes dostupné i na moderních platformách. Hráči si je mohou zahrát například prostřednictvím emulátorů nebo digitálních distribučních platforem jako je GOG.com a Steam. Prehistorik tak i po letech baví nové generace hráčů a připomíná starším ročníkům bezstarostné časy u počítačů a konzolí.
Pokračování a série Prehistorik
Po úspěchu hry Prehistorik následovala dvě oficiální pokračování. V roce 1993 vyšel Prehistorik 2, který si zachoval hratelnost a humor prvního dílu, ale přinesl vylepšenou grafiku, nové levely a nepřátele. Hráči se s chutí vrátili do role hladového jeskynního muže, aby mu pomohli ukořistit jídlo od nic netušících dinosaurů. O rok později, v roce 1994, vyšel třetí díl s podtitulem „Po stopách dinosaurů“. Tentokrát se hra odklonila od tradiční plošinovkové hratelnosti a nabídla adventurní zážitek s hádankami a sbíráním předmětů. I když Prehistorik 3 nebyl tak populární jako předchozí díly, stále si našel své věrné fanoušky. Kromě oficiálních pokračování vznikla i řada neoficiálních her a modifikací, které svědčí o nadčasovosti a popularitě původního Prehistorika.
Vlastnost | Prehistorik 1 | Prehistorik 2 |
---|---|---|
Rok vydání | 1991 | 1993 |
Platforma | Amiga, Atari ST, DOS | Amiga, DOS |
Odkaz a popularita hry
Prehistorik a jeho pokračování, Prehistorik 2, se nesmazatelně zapsaly do srdcí hráčů a staly se kultovními tituly. Hry si získaly oblibu díky svému jednoduchému, ale chytlavému hernímu principu, sympatickému hlavnímu hrdinovi a vtipnému zpracování. Humor hry, ať už šlo o groteskní animace pravěkého světa nebo o komické reakce nepřátel, oslovil široké publikum. Prehistorik se stal synonymem pro zábavnou a nenáročnou hru, kterou si s chutí zahráli hráči všech věkových kategorií. Popularitu hry dokazuje i fakt, že se dočkala několika neoficiálních předělávek a fanouškovských projektů, které se snaží oživit její odkaz pro moderní platformy. Prehistorik tak i po letech od svého vydání zůstává důkazem, že i jednoduchá hra s originálním nápadem a vtipným zpracováním může dosáhnout nadčasové popularity.
Zajímavosti o vývoji
Hra Prehistorik, která nás bavila v 90. letech, má za sebou zajímavý vývoj. Věděli jste například, že hra původně vznikala pod názvem „Opus Magnum“? Vývojáři z Titus Software se inspirovali tehdy populárními plošinovkami, jako byl například Ghouls 'n Ghosts nebo Wonder Boy. Zajímavostí je, že hra se původně měla jmenovat „Prehistoric Man“, ale nakonec zvítězil kratší a chytlavější název „Prehistorik“. Vývoj hry nebyl jednoduchý a trval téměř dva roky. Vývojáři museli překonat řadu technických překážek, aby hru dokázali vměstnat na tehdejší omezené hardwarové možnosti počítačů. Výsledek ale stál za to a Prehistorik se stal jednou z nejpopulárnějších her své doby. I dnes, po více než 30 letech, si hra zachovává své kouzlo a baví pamětníky i nové generace hráčů.
Srovnání s jinými hrami
Prehistorik a jeho pokračování, Prehistorik 2, se často srovnávají s jinými hrami své doby, které sdílely podobnou hratelnost a zasazení. Tituly jako Chuck Rock a Joe & Mac nabízely také boční posouvání a prehistorické prostředí, ale Prehistorik se odlišoval svým humorem a jedinečným vizuálním stylem. Zatímco Chuck Rock se spoléhal na groteskní humor a Joe & Mac na roztomilost, Prehistorik našel rovnováhu mezi humorem a napětím.
Hratelnostně se Prehistorik vyznačoval vysokou obtížností, která prověřila reflexy a strategické myšlení hráčů. Naproti tomu hry jako The Flintstones nabízely přístupnější zážitek vhodný pro širší publikum. I přes tyto rozdíly si Prehistorik vydobyl své místo v srdcích hráčů a stal se klasikou žánru plošinovek. Jeho vliv je patrný i v moderních hrách, které se inspirují jeho hratelností a humorem.
Doporučení pro fanoušky žánru
Pro nadšence do prehistorické tématiky, kteří si už užili hru Prehistorik, existuje spousta dalších možností, jak se ponořit do světa dinosaurů a pravěkých dobrodružství. Filmoví fanoušci si jistě nenechají ujít klasiky jako Cesta do pravěku nebo Jurský park, pro milovníky animáků je tu Doba ledová. V herní sféře pak doporučujeme tituly jako Far Cry Primal, Horizon Zero Dawn nebo ARK: Survival Evolved. A pokud máte rádi knihy, sáhněte po Cesty do pravěku od Karla Maye nebo po Jurském parku od Michaela Crichtona.
Publikováno: 20. 11. 2024
Kategorie: Hry