PES 2021: Fotbalová horečka pokračuje!

Pes2021

Recenze PES 2021

Pro Evolution Soccer 2021, neboli PES 2021, se loni rozhodl pro odvážný krok. Místo zbrusu nové hry jsme dostali „sezónní aktualizaci“. Bylo to zklamání? Záleží na úhlu pohledu. Hra nabídla aktualizované soupisky, dresy a pár drobných vylepšení hratelnosti. Základní herní mechanismy, které si fanoušci série zamilovali, zůstaly nedotčeny. To znamená, že PES 2021 stále exceloval v oblasti realismu a taktické hloubky. Pasy byly přesné, fyzika míče realistická a umělá inteligence soupeřů výzvou i pro zkušené hráče.

Bohužel, absence nového obsahu a inovací se projevila na celkovém dojmu. Master League, oblíbený kariérní mód, zůstal prakticky beze změn. Stejně tak i MyClub, který se snažil konkurovat FIFA Ultimate Teamu. Graficky hra stále držela krok s konkurencí, ale absence next-gen vylepšení byla znát.

Celkově vzato, PES 2021 byla spíše evolucí než revolucí. Pro skalní fanoušky série, kteří hledali pouze aktualizované soupisky a vyladěnou hratelnost, představovala solidní volbu. Pro ostatní hráče, kteří očekávali od nového ročníku více, byla aktualizace zklamáním.

Novinky a vylepšení

V aktuální verzi eFootball PES 2021 jsme zapracovali na hromadu novinek a vylepšení, abychom vám přinesli ten nejrealističtější fotbalový zážitek. Zaměřili jsme se na zpětnou vazbu od vás, našich úžasných hráčů, a vylepšili jsme hratelnost v klíčových oblastech. Driblování je teď plynulejší a citlivější, takže se můžete s míčem proplétat mezi obránci jako nikdy předtím. Vylepšili jsme i systém přihrávek, které jsou teď přesnější a uspokojí i ty nejnáročnější taktiky.

Samozřejmě jsme nezapomněli ani na umělou inteligenci. Spoluhráči se teď lépe pohybují po hřišti, vytváří si prostory a reagují na vaše akce inteligentněji. Protihráči zase kladou větší odpor a jejich chování je nepředvídatelnější. Grafická stránka hry doznala dalších vylepšení. Hráči jsou detailnější, animace realističtější a stadiony živější. Nově si můžete užít i vylepšené oslavy gólů, které jsou interaktivní a umožňují vám zapojit do slavnostní atmosféry i vaše spoluhráče.

Herní režimy

V PES 2021 si užijete kopec zábavy v různých herních režimech. Pro ty, co se chtějí vrhnout do víru offline hraní, je tu Master League, kde se ujmete role manažera a budujete svůj vysněný tým. Become a Legend vám zase umožní prožít kariéru profesionálního fotbalisty z první ruky. Samozřejmě nechybí ani možnost zahrát si rychlý zápas nebo turnaj s přáteli na gauči v režimu Local Match.

Online aréna láká na strhující zápasy v režimu myClub, kde si budujete tým pomocí skautingu a herní měny. Pro ty nejnáročnější stratégy je tu Matchday, kde bojujete o slávu v rámci svého oblíbeného klubu. Ať už preferujete jakýkoli herní styl, PES 2021 vám nabídne hodiny a hodiny fotbalové zábavy.

Grafika a prezentace

PES 2021, neboli eFootball PES 2021 Season Update, vsadil na osvědčenou grafiku svého předchůdce. Místo revoluce se tak dočkáme spíše evoluce. Textury hráčů, dresů i stadionů prošly drobnými vylepšeními, která jim dodávají na realističnosti. Osvětlení a stínění působí přirozeněji a celkový vizuální zážitek je tak o něco působivější.

I přes drobné grafické úpravy však PES 2021 stále zaostává za konkurencí v podobě FIFA 21. Zejména mimika obličejů hráčů a animace pohybu působí místy kostrbatě a nereálně. Na druhou stranu, optimalizace hry je na vysoké úrovni a plynulý chod si tak užijí i majitelé slabších herních sestav.

Prezentace zápasů doznala v PES 2021 mírných změn. Nové grafické prvky a upravené uživatelské rozhraní působí moderněji a přehledněji. Komentář zápasů, bohužel, stále trpí jistou dávkou repetitivnosti a nedokáže se vyrovnat dynamice samotné hry.

Celkově lze říci, že grafika a prezentace PES 2021 neurazí, ale ani nijak zvlášť nenadchne. Jde o solidní práci, která však v porovnání s konkurencí mírně zaostává.

Soundtrack a zvukové efekty

PES 2021 se vrací s vylepšeným zvukovým doprovodem, který vás ještě více vtáhne do atmosféry fotbalových zápasů. Komentář je i nadále v režii ostřílené dvojice komentátorů, jejichž hlasy jsou fanouškům série dobře známé. Připravte se na jejich zasvěcené postřehy, emotivní reakce na gólové situace a vtipné glosy. Zvukové efekty hry prošly také značnou evolucí. Od dunění tribun při důležitém rohovém kopu, přes realistické zvuky kopaček dopadajících na míč až po euforické výkřiky fanoušků po vstřelené brance. Každý zvukový detail je zpracován s důrazem na autenticitu a věrnost reálnému fotbalovému zážitku. Atmosféra na stadionech je živá a pulzující. Uslyšíte chorály fanoušků, skandování jmen hráčů a pískání rozhodčího, které vás nenechá na pochybách, že se nacházíte uprostřed napínavého fotbalového zápasu. Zvukový design PES 2021 je zkrátka pastvou pro uši každého fotbalového nadšence a přispívá k celkovému vynikajícímu hernímu zážitku.

Hratelnost a ovládání

PES 2021, neboli eFootball PES 2021 Season Update, přináší spíše evoluci než revoluci v oblasti hratelnosti. To ale není nutně na škodu. Hra staví na pevných základech svého předchůdce a vylepšuje už tak skvělý fotbalový zážitek. Ovládání je intuitivní a responzivní, ať už dáváte přednost arkádovějšímu nebo simulačnímu stylu.

Vlastnost Popis
Název hry eFootball PES 2021 Season Update
Vývojář Konami
Vydavatel Konami
Datum vydání 15. září 2020
Platformy PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows
Herní režimy Single-player, Multiplayer
Licence  
Grafika  
Hratelnost  
Hodnocení  

Driblink je plynulejší a umožňuje vám s míčem tančit kolem soupeřů. Nové animace a vylepšená fyzika míče dodávají hře na realismu. Přihrávky jsou přesné a uspokojující, ať už jde o krátkou kombinaci na jeden dotek nebo o dlouhý pas na rozběhnutého útočníka. Střelba na bránu je náročnější, ale zároveň obohacující. Musíte si precizně načasovat střelu a zvolit správný směr, abyste překonali brankáře.

Umělá inteligence soupeřů doznala vylepšení a nepůsobí už tak předvídatelně. Obrana je náročnější a útočníci se snaží využívat volné prostory. PES 2021 klade důraz na taktické myšlení a týmovou spolupráci.

Online multiplayer

V PES 2021 si můžete zahrát online proti přátelům i neznámým hráčům z celého světa. Pro online hraní je potřeba mít aktivní předplatné PlayStation Plus nebo Xbox Live Gold v závislosti na vaší platformě.

K dispozici je několik online režimů. Můžete si zahrát rychlý zápas, založit si vlastní ligu s přáteli nebo se zapojit do sezónních turnajů o hodnotné odměny. Oblíbeným režimem je MyClub, kde si budujete vlastní tým snů nákupem a vylepšováním hráčů.

Online hraní v PES 2021 je dynamické a zábavné, ale vyžaduje stabilní internetové připojení. Pro dosažení co nejlepších výsledků se doporučuje hrát s hráči z vašeho regionu, abyste minimalizovali zpoždění (lag).

Hra PES 2021 nabízí širokou škálu možností, jak si užít fotbalové klání online. Ať už preferujete soupeření s přáteli nebo s neznámými soupeři, v PES 2021 si určitě najdete svůj oblíbený online režim.

Výhody a nevýhody

PES 2021, neboli eFootball PES 2021 Season Update, jak zní celý název, je kapitolou sama pro sebe. Na jednu stranu potěší fanoušky propracovanou hratelností a licencovanými týmy. Ovládání hráčů je intuitivní a responzivní, AI soupeřů je na vysoké úrovni a grafika je stále na úrovni. Pro fanoušky série, kteří nepotřebují každý rok zásadní změny, je to stále skvělá volba. Na druhou stranu je třeba zmínit, že se jedná spíše o aktualizaci soupisek než o plnohodnotný nový díl. To znamená, že se nedočkáme žádných zásadních inovací v hratelnosti ani grafickém zpracování. Absence zásadních novinek může být pro některé hráče zklamáním. Absence některých oblíbených licencí, jako je například Liga mistrů, může být pro některé fanoušky také zklamáním.

PES 2021, neboli eFootball PES 2021 Season Update, byl spíše evolucí než revolucí. Hra stavěla na základech svého předchůdce a přinášela drobné vylepšení hratelnosti, aktualizované soupisky a vizuální vylepšení. Pro fanoušky série, kteří hledali rychlý fotbalový zážitek, představoval PES 2021 solidní volbu.

Hra excelovala v oblasti hratelnosti. Ovládání bylo citlivé a intuitivní, což umožňovalo hráčům precizně ovládat hráče a předvádět atraktivní akce. Umělá inteligence soupeřů byla vylepšena, takže zápasy byly náročnější a nepředvídatelnější. Režim Master League si i nadále udržoval svou popularitu a nabízel hráčům možnost vést svůj tým k slávě v průběhu několika sezón.

Nicméně, PES 2021 nebyl bez chyby. Absence zásadních inovací a licencovaných týmů a lig ve srovnání s konkurencí byla patrná. Grafika hry, ačkoliv vylepšená, nedosahovala kvalit jiných sportovních titulů té doby.

Celkově lze říci, že PES 2021 byl solidním fotbalovým titulem, který nabízel zábavný a autentický herní zážitek. Pro skalní fanoušky série to byla dobrá volba, ale pro ostatní hráče existovaly atraktivnější alternativy.

Alternativy k PES 2021

Hra PES 2021, neboli eFootball PES 2021 Season Update, jak zní celý název, byla spíše menší aktualizací než plnohodnotným pokračováním série. Pokud hledáte alternativy, máte na výběr. FIFA 21 od EA Sports je největší konkurent. Nabízí propracovaný gameplay, licence na týmy a hráče a herní režimy jako Ultimate Team a Kariéra. Další možností je Football Manager 2021, který se zaměřuje na manažerskou stránku fotbalu. Zde se stáváte trenérem, sestavujete taktiku, nakupujete hráče a vedete svůj tým k vítězstvím. Pro milovníky arkádovějšího pojetí je tu Captain Tsubasa: Rise of New Champions. Hra s anime stylizací přináší dynamický a akcí nabitý fotbalový zážitek. Pokud dáváte přednost reálnému fotbalu, můžete vyzkoušet simulátory fotbalového manažera jako Football, Tactics & Glory nebo We Are Football. Tyto hry vám dají kontrolu nad všemi aspekty fotbalového klubu, od financí po rozvoj mládeže. Ať už hledáte realistickou simulaci nebo arkádovou zábavu, existuje spousta alternativ k PES 2021, které uspokojí vaše fotbalové choutky.

Publikováno: 28. 06. 2024

Kategorie: hry

Autor: Karel Čapek

Tagy: pes2021 | hra pes 2021