Nejlepší mobily do 15 000 Kč: TOP smartphony roku 2023

Výkon procesoru

V roce 2023 už i mobily do 15 000 Kč zvládají většinu běžných úkolů bez problémů. Hraní her, prohlížení sociálních sítí nebo sledování videí by neměl být problém. Důležitou roli hraje procesor, mozek telefonu. V této cenové kategorii se setkáte s procesory jako Snapdragon od Qualcommu nebo Helio od Mediateku. Modely jako Snapdragon 732G, Helio G96 nebo Snapdragon 695 nabídnou dostatek výkonu pro běžného uživatele. Pokud ale plánujete náročnější hraní her, poohlédněte se po telefonu s výkonnějším procesorem, například Snapdragon 870. Nezapomínejte, že důležitá je i operační paměť RAM. Pro plynulý chod systému a aplikací doporučujeme alespoň 6 GB RAM. Více RAM znamená, že telefon zvládne více úloh najednou bez zpomalení. Při výběru telefonu se tedy zaměřte na kombinaci procesoru a RAM, abyste si užili plynulý a rychlý chod.

Typ displeje

V této cenové kategorii se setkáte s několika typy displejů, a každý z nich má své plusy a mínusy. Nejčastěji narazíte na IPS LCD panely, které nabízí slušnou kvalitu obrazu a široké pozorovací úhly. Pro běžné používání jsou dostačující a potěší i příznivou cenou. Pokud ale toužíte po sytějších barvách a hlubší černé, poohlédněte se po telefonu s AMOLED displejem. Tyto displeje sice bývají o něco dražší, ale nabízejí výrazně lepší kontrast a živější barvy. Navíc šetří baterii, protože dokáží vypínat jednotlivé pixely. Některé modely v této cenové relaci můžou nabízet i vyšší obnovovací frekvenci, typicky 90 Hz nebo 120 Hz. Ta zaručuje plynulejší obraz, a to oceníte hlavně při hraní her a scrollování na sociálních sítích. Než se ale pro vysokou obnovovací frekvenci nadchnete, zkontrolujte si, jestli ji zvládá i procesor telefonu. V opačném případě by se mohlo stát, že plynulý chod systému bude spíše přáním než realitou.

Velikost RAM

V této cenové relaci narazíte na telefony s 6 GB RAM a výše. Pro běžné používání, jako je brouzdání po internetu, sociální sítě a nenáročné hry, vám bude 6 GB RAM stačit. Pokud ale plánujete hrát náročnější hry nebo používat více aplikací najednou, doporučujeme sáhnout po telefonu s 8 GB RAM a více. Více RAM zajistí plynulejší chod telefonu a rychlejší přepínání mezi aplikacemi. Některé modely dokonce nabízejí funkci rozšíření RAM, která umožňuje využít část úložiště telefonu jako virtuální RAM. Nezapomeňte, že velikost RAM není jediným faktorem ovlivňujícím výkon telefonu. Důležitý je také procesor, optimalizace softwaru a další faktory.

Vnitřní úložiště

V této cenové kategorii se běžně setkáte s 64 GB nebo 128 GB úložištěm. Pro běžného uživatele, který neinstaluje desítky her a neukládá offline filmy, je 64 GB dostačující. Pokud ale rádi fotíte a natáčíte videa ve vysokém rozlišení, nebo stahujete hudbu a filmy pro offline přehrávání, doporučujeme sáhnout po telefonu s alespoň 128 GB úložištěm. Některé modely v této cenové relaci dokonce nabízejí možnost rozšíření úložiště pomocí paměťové karty microSD. To se hodí, pokud potřebujete uložit větší množství dat, aniž byste museli mazat starší soubory. Před nákupem si proto dobře rozmyslete, kolik úložného prostoru budete potřebovat, a zvolte si telefon s ohledem na vaše individuální potřeby.

Fotoaparáty telefonu

V této cenové kategorii se setkáte s překvapivě schopnými fotoaparáty. Nečekejte zázraky na úrovni vlajkových lodí, ale na běžné focení a sdílení na sociálních sítích to bohatě stačí. Většina modelů v našem výběru nabízí kombinaci hlavního fotoaparátu, širokoúhlého objektivu a makro snímače. Hlavní fotoaparáty se obvykle pyšní rozlišením 48 Mpx nebo i vyšším, což zaručuje dostatek detailů i za horších světelných podmínek. Širokoúhlý objektiv se hodí pro zachycení krajiny nebo skupinových fotek, makro snímač zase pro detailní snímky zblízka.

Nezapomínejte, že důležitý je i software. Výrobci se předhánějí v různých softwarových vychytávkách, jako je noční režim, portrétní režim s rozmazaným pozadím nebo rozpoznávání scény pomocí umělé inteligence. Při výběru telefonu věnujte pozornost také kvalitě videa. Většina modelů v této kategorii zvládá natáčet videa v rozlišení Full HD při 60 snímcích za sekundu, některé zvládnou i 4K video.

Výdrž baterie

V dnešní době chytrých telefonů je výdrž baterie klíčová. Nikdo nechce být přilepený k nabíječce. Naštěstí i nejlepší mobily do 15000 Kč v roce 2023 můžou nabídnout slušnou výdrž. Při výběru telefonu do této cenové kategorie se zaměřte na kapacitu baterie, která se obvykle pohybuje okolo 4000-5000 mAh. S takovou baterií byste měli bez problému zvládnout celý den běžného používání. Samozřejmě, pokud hodně hrajete hry nebo sledujete videa, výdrž se zkrátí. Důležitá je také softwarová optimalizace. Někteří výrobci se zaměřují na úsporné režimy a funkce, které prodlužují výdrž baterie. Nezapomeňte se podívat na recenze a srovnání, abyste zjistili, jak si vybraný telefon vede v praxi. Obecně platí, že čím větší kapacita baterie, tím delší výdrž. Ale nezapomínejte, že důležitá je i optimalizace softwaru a vaše vlastní používání.

Rychlost nabíjení

V dnešní uspěchané době je rychlost nabíjení mobilu klíčová. Nikdo nechce čekat hodiny, než se telefon nabije na použitelnou úroveň. Naštěstí i nejlepší mobily do 15000 Kč v roce 2023 se můžou pochlubit slušnou rychlostí nabíjení.

Zatímco vlajkové lodě se pyšní watty přes 100 W, v této cenové kategorii se standard pohybuje spíše okolo 33 W. To ale není nic, za co by se musely telefony stydět. S 33W nabíječkou nabijete baterii s kapacitou 5000 mAh zhruba za hodinu a půl. A co je ještě lepší, i krátká pauza na nabíječce vám dodá dost energie na celé hodiny používání.

Při výběru nejlepšího mobilu do 15000 Kč se proto zaměřte nejen na kapacitu baterie, ale i na podporovanou rychlost nabíjení. Některé modely můžou mít sice lákavou cenu, ale nabíjení trvá věčnost. Věnujte pozornost také tomu, jestli je rychlonabíječka součástí balení, nebo si ji musíte dokoupit zvlášť.

Operační systém

Při výběru nejlepšího mobilu do 15 000 Kč v roce 2023 hraje operační systém klíčovou roli. V této cenové kategorii se setkáte s dvěma hlavními platformami: Androidem a iOS. Android, vyvíjený společností Google, nabízí širokou škálu aplikací a her na Google Play Store a umožňuje vysokou míru personalizace. Většina telefonů v této cenové relaci bude vybavena Androidem, pravděpodobně s uživatelskou nadstavbou od výrobce, která může mírně pozměnit vzhled a funkčnost systému. iOS, operační systém od Applu, je známý svou jednoduchostí a optimalizací pro hardware. IPhony s iOS sice nenajdete v této cenové kategorii nové, ale na trhu s použitými telefony se dají sehnat starší modely. Při výběru operačního systému zvažte své preference ohledně uživatelského prostředí, dostupnosti aplikací a celkové plynulosti systému. Nezapomeňte zkontrolovat verzi Androidu, jelikož novější verze obvykle přinášejí vylepšení výkonu, bezpečnosti a funkcí.

Konektivita 5G

V dnešní době je 5G konektivita čím dál důležitější i v telefonech střední třídy. Naštěstí i nejlepší mobily do 15000 Kč v roce 2023 tuto technologii čím dál častěji nabízejí. Díky 5G si užijete bleskově rychlé stahování, plynulé streamování a hraní online her bez lagů. Při výběru telefonu do 15000 Kč s 5G je důležité zkontrolovat podporované frekvence. Ne všechny telefony podporují všechna pásma 5G, což může ovlivnit dostupnost a rychlost sítě v různých lokalitách. Vybírejte proto telefony s co nejširší podporou 5G frekvencí, abyste si zajistili bezproblémové připojení i do budoucna. Pamatujte, že 5G sítě se stále rozvíjejí a jejich dostupnost se liší v závislosti na vašem operátorovi a lokalitě. I když 5G zatím není dostupné všude, investice do telefonu s 5G konektivitou je investicí do budoucnosti a zajistí vám, že budete připraveni na rychlý internet i v příštích letech.

Odolnost a certifikace

V této cenové kategorii se odolnost proti vodě a prachu stává stále běžnější. Mnohé telefony splňují certifikaci IP67, která zaručuje odolnost proti prachu a ponoření do vody do hloubky 1 metru po dobu 30 minut. Některé modely dokonce nabízejí stupeň krytí IP68, který umožňuje ponoření do větší hloubky a na delší dobu. Pokud plánujete telefon používat v náročných podmínkách, je voděodolnost důležitým faktorem. Nezapomeňte, že certifikace IP se vztahuje na sladkou vodu a odolnost proti jiným kapalinám, jako je slaná voda nebo pivo, není zaručena. Kromě odolnosti proti vodě a prachu je vhodné zvážit i další aspekty odolnosti, jako je odolnost displeje proti poškrábání. Některé telefony jsou vybaveny odolnějším sklem, například Gorilla Glass, které snižuje riziko poškrábání a prasklin. Před nákupem si vždy ověřte stupeň krytí IP a typ ochranného skla displeje, abyste si vybrali telefon s odolností, která vyhovuje vašim potřebám.

Zabezpečení dat

V dnešní době je bezpečnost dat na mobilních telefonech naprosto klíčová. Naštěstí i nejlepší mobily do 15000 Kč v roce 2023 nabízí solidní ochranu vašich informací. Čtečka otisků prstů je dnes již standardem a umožňuje rychlé a bezpečné odemykání telefonu. Některé modely v této cenové kategorii dokonce disponují i rozpoznáváním obličeje, které sice nemusí být tak bezpečné jako čtečka otisků prstů, ale pro běžné použití postačuje.

Při výběru telefonu do 15000 Kč se zaměřte na modely od zavedených značek, které pravidelně vydávají aktualizace softwaru a bezpečnostní záplaty. Tyto aktualizace opravují zranitelnosti v systému a chrání váš telefon před malwarem a dalšími hrozbami. Nezapomínejte ani na silné heslo a případně i dvoufaktorové ověření pro přístup k důležitým aplikacím a účtům.

Pamatujte, že i ten nejlepší mobilní telefon je jen tak bezpečný, jak bezpečný jste vy sami. Buďte obezřetní při stahování aplikací, otevírání příloh v e-mailech a připojování k veřejným Wi-Fi sítím. Dodržováním základních bezpečnostních pravidel minimalizujete riziko ztráty či zneužití vašich dat.

Dostupnost aktualizací

Při výběru nejlepšího mobilu do 15 000 Kč v roce 2023 je dostupnost aktualizací softwaru klíčovým faktorem, který by neměl být opomenut. Pravidelné aktualizace operačního systému Android a bezpečnostní záplaty jsou zásadní pro udržení plynulosti chodu telefonu, ochranu vašich dat a přístup k nejnovějším funkcím. Bohužel, ne všichni výrobci mobilních telefonů v této cenové kategorii se zavázali k dlouhodobé podpoře.

Při nákupu telefonu se proto zaměřte na značky jako Samsung, Xiaomi nebo Realme, které jsou známé tím, že poskytují aktualizace softwaru i pro cenově dostupnější modely. Obecně platí, že čím novější telefon, tím delší podporu aktualizací můžete očekávat. Neváhejte se podívat na oficiální webové stránky výrobce nebo recenze, abyste získali informace o historii aktualizací konkrétního modelu, který vás zaujal.

Dlouhodobá softwarová podpora prodlouží životnost vašeho telefonu a zajistí, že budete moci využívat jeho plný potenciál po delší dobu. V konečném důsledku tak získáte za své peníze maximální hodnotu.