iOS 17: Které iPhony dostanou nový systém?

Ios 17 Podporovaná Zařízení

Kompatibilní iPhony

S novou verzí iOS se vždycky objeví otázka, které iPhony si s ním poradí. Apple se snaží o co nejdelší podporu svých zařízení, ale technologický pokrok má své limity. Ne všechny iPhony si tedy s nejnovější verzí iOS rozumí. Naštěstí Apple zveřejňuje seznam kompatibilních zařízení, takže si snadno ověříte, jestli se na vás aktualizace vztahuje. Pokud váš iPhone není na seznamu, nezoufejte. I když nedostanete nejnovější funkce, stále můžete používat svůj telefon bez omezení.

iPady s iOS 17

S příchodem iOS 17 se majitelé iPadů mohou těšit na řadu novinek a vylepšení. Mezi nejvýraznější patří interaktivní widgety, které umožní ovládat aplikace přímo z plochy. Nově si tak například nastavíte budík, aniž byste museli otevírat aplikaci Hodiny. Další užitečnou funkcí je Stage Manager, který usnadňuje práci s více aplikacemi najednou. Díky vylepšenému multitaskingu bude práce na iPadu s iOS 17 zase o něco efektivnější. Apple myslel i na kreativní duše a vylepšil aplikaci Freeform, která se stává plnohodnotným nástrojem pro spolupráci na projektech. Sdílení poznámek, obrázků a souborů je s iOS 17 jednodušší a intuitivnější.

iPod Touch (7. generace)

iPod Touch 7. generace, představený v roce 2019, je posledním modelem legendárního přehrávače od Applu. I když se designově neliší od svého předchůdce, skrývá v sobě vylepšený hardware. Srdcem zařízení je čip A10 Fusion, který mu dodává dostatek výkonu pro hraní her, streamování videa a používání rozšířené reality.

Dostupný je ve třech variantách úložiště: 32 GB, 128 GB a 256 GB. Fotoaparát s rozlišením 8 MP umožňuje pořizovat kvalitní fotografie a natáčet videa v rozlišení 1080p. Pro fanoušky hudby je tu 3,5mm jack pro připojení sluchátek.

I když se o konci iPodu spekuluje již delší dobu, sedmá generace stále oslovuje uživatele, kteří hledají cenově dostupné zařízení primárně pro zábavu.

Starší modely a iOS 16

S příchodem nového iOS se vždycky spekuluje, které starší iPhony už aktualizaci nedostanou. iOS 16 bohužel vyřadil z podpory pár modelů, které běžely na iOS 15. Pokud vlastníte iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone SE (1. generace) nebo iPod touch (7. generace), máte smůlu. Tyto telefony už iOS 16 nedostanou.

Důvodů je hned několik. Starší modely zkrátka nemusí mít dostatečný výkon na plynulý chod nového systému. Apple se také snaží motivovat uživatele k nákupu novějších zařízení.

Novinky v iOS 17

Společnost Apple na své výroční konferenci WWDC 2023 představila novou verzi operačního systému pro iPhony – iOS 17. Mezi nejzajímavější novinky patří přepracovaná aplikace Telefon s možností personalizovaných plakátů pro příchozí hovory, vylepšené sdílení s funkcí NameDrop pro rychlou výměnu kontaktů a živé hlasové zprávy. Zprávy v iOS 17 dostaly vyhledávání podle obsahu, možnost odpovídat na konkrétní zprávy v konverzacích a funkci Check In pro sdílení polohy s blízkými. Apple také zapracoval na vylepšení automatických oprav v klávesnici a představil novou aplikaci Journal pro psaní deníku. iOS 17 bude k dispozici pro širokou veřejnost na podzim 2023.

Dostupnost aktualizace

Aktualizace je v tuto chvíli dostupná pro všechny uživatele s kompatibilními zařízeními. Pro ověření dostupnosti aktualizace na vašem zařízení přejděte do nastavení a vyhledejte sekci „Aktualizace softwaru“. Pokud je aktualizace dostupná, zobrazí se vám možnost stažení a instalace. Doporučujeme vám připojit se k Wi-Fi síti, abyste se vyhnuli poplatkům za mobilní data.

Před instalací aktualizace se ujistěte, že máte dostatek volného místa v zařízení a že je vaše baterie dostatečně nabitá. Instalace může chvíli trvat, proto buďte trpěliví a nevypínejte zařízení během procesu aktualizace.

Instalace iOS 17

Před instalací iOS 17 si nezapomeňte zazálohovat svá data! Můžete to udělat přes iCloud nebo iTunes. Jakmile máte zálohu hotovou, můžete se pustit do instalace. Nejjednodušší způsob je instalace přímo z vašeho iPhonu. Stačí přejít do Nastavení > Obecné > Aktualizace softwaru. Pokud je aktualizace dostupná, uvidíte ji zde. Klepněte na Stáhnout a nainstalovat a postupujte podle pokynů na obrazovce. Během instalace se váš iPhone několikrát restartuje. Po dokončení instalace se přihlaste pomocí svého Apple ID a obnovte svá data ze zálohy.

Publikováno: 09. 06. 2024

Kategorie: technologie

Autor: Karel Čapek

Tagy: ios 17 podporovaná zařízení | podporovaná zařízení ios 17