Černobílá televize: nostalgická vzpomínka nebo technologický dinosaurus?

Černobílá Televize

Princip fungování

Černobílá televize, ač dnes už technologická rarita, fungovala na poměrně jednoduchém principu. Základem byl elektronový paprsek, který v pravidelných řádcích procházel obrazovkou pokrytou speciální vrstvou fosforu. Dopad paprsku na fosfor způsobil jeho krátkodobé rozsvícení. Intenzita paprsku se měnila v závislosti na signálu, který televize přijímala. Silný signál znamenal jasný bod, slabý signál bod tmavší. Tímto způsobem se na obrazovce vykresloval obraz složený z mnoha bodů, podobně jako u dnešních pixelů.

Pro přenos obrazu se používal analogový signál, který obsahoval informace o jasu jednotlivých bodů. Barevná informace v signálu chyběla, proto televize zobrazovala pouze odstíny šedé od černé po bílou. Obraz se na obrazovce obnovoval s frekvencí 50 Hz, což znamená, že se 50krát za sekundu zobrazil celý obraz. Díky setrvačnosti lidského oka jsme vnímali sled statických obrazů jako plynulý pohyb.

Pro příjem signálu se používala anténa, která zachycovala elektromagnetické vlny vysílané televizním vysílačem. Signál se následně v televizoru zpracoval a převedl na obrazové informace. Černobílé televize byly populární až do 70. let 20. století, kdy je začaly postupně nahrazovat barevné televizory.

Katodová trubice

Srdcem starých dobrých černobílých televizí, těm s černobílým obrazem, byla katodová trubice. Představovala technologický zázrak své doby. Uvnitř trubice, ve vakuu, se nacházela elektronová tryska, která emitovala proud elektronů. Tyto elektrony byly urychlovány a fokusovány do úzkého paprsku. Tento paprsek dopadal na stínítko na druhém konci trubice, které bylo pokryto luminoforem. Dopadající elektrony tento luminofor rozsvěcely, čímž vznikal viditelný bod světla. Intenzita paprsku, a tedy i jas bodu, se dala regulovat, což umožňovalo zobrazit různé odstíny šedi. Pro vytvoření celého obrazu skenoval paprsek obrazovku řádek po řádku, podobně jako čtečka v knize. Rychlost skenování byla tak vysoká, že lidské oko vnímalo obraz jako plynulý a celistvý. Černobílé televizory s katodovou trubicí patřily dlouhá léta k neodmyslitelné součásti domácností a přinášely lidem radost z filmů, seriálů a dalších programů.

Elektronový paprsek

V černobílé televizi, neboli televizi s pouze černobílým obrazem, hraje elektronový paprsek klíčovou roli. Představte si ho jako tenký proud elektronů, který je emitován z katody v elektronové trysce, která je součástí obrazovky. Tento paprsek je následně urychlován a fokusován pomocí elektromagnetických polí, aby dopadal na stínítko obrazovky. Stínítko je pokryto luminoforem, což je materiál, který po dopadu elektronů vydává světlo.

černobílá televize

Intenzita elektronového paprsku se mění v závislosti na signálu, který je do televize přenášen. Silnější signál znamená silnější paprsek a tím i světlejší bod na obrazovce. Naopak slabší signál znamená slabší paprsek a tmavší bod. Tímto způsobem se na obrazovce vytváří obraz, který je složen z mnoha světlých a tmavých bodů.

Pro vykreslení celého obrazu prochází elektronový paprsek obrazovku řádek po řádku, zleva doprava a shora dolů. Celý proces se opakuje desítkykrát za sekundu, čímž vzniká iluze pohybu. V černobílé televizi je tedy elektronový paprsek doslova štětcem, který maluje obraz na stínítko.

Luminofor

V srdci černobílé televize, tedy té, která zobrazovala pouze černobílý obraz, se ukrýval důmyslný prvek zvaný luminofor. Představoval klíčovou složku obrazovky a byl zodpovědný za samotné zobrazení obrazu. Luminofor je látka, která po dopadu elektronů vydává viditelné světlo, v tomto případě bílé. U černobílých televizorů pokrýval luminofor vnitřní stranu obrazovky v podobě drobných bodů či proužků.

Elektrony, emitované z katody v zadní části televizoru, dopadaly na luminofor a rozsvěcovaly jej s různou intenzitou. Tím vznikaly různé stupně šedi, které lidské oko vnímalo jako obraz. Čím silnější byl proud elektronů, tím jasněji daný bod na obrazovce svítil. Obraz byl tvořen řádkováním, kdy elektronový paprsek procházel obrazovkou řádek po řádku a měnil svou intenzitu podle signálu. Luminofor měl zásadní vliv na kvalitu obrazu. Jeho vlastnosti, jako je jas, doba dosvitu a spektrum emitovaného světla, určovaly ostrost, kontrast a celkovou kvalitu zobrazení.

Svítivost a jas

U černobílé televize, která zobrazuje pouze odstíny šedé, se pojmy svítivost a jas často zaměňují. Není se čemu divit, oba termíny se vztahují k vnímání světla. Svítivost v tomto kontextu popisuje intenzitu světla vyzařovaného z obrazovky, měřenou v kandelech na metr čtvereční (cd/m²). Vyšší svítivost znamená jasnější obraz, ale ne nutně lepší. Příliš vysoká svítivost může být unavující pro oči a v tmavém prostředí nepříjemná.

Jas je subjektivní vnímání intenzity světla. Záleží nejen na svítivosti obrazovky, ale i na okolním osvětlení a adaptaci oka. Dvě televize se stejnou svítivostí tak mohou vnímat jako různě jasné. Pro dosažení optimálního zážitku ze sledování je důležité nastavit svítivost tak, aby odpovídala okolnímu prostředí. V tmavší místnosti postačí nižší svítivost, zatímco v prosvětlené místnosti bude potřeba vyšší.

U starších černobílých televizí s obrazovkou typu CRT (Cathode Ray Tube) se svítivost a jas nastavují pomocí otočných knoflíků. Modernější televize s LCD nebo LED panely obvykle disponují menu s pokročilým nastavením obrazu, kde lze upravit jak svítivost, tak kontrast a další parametry.

černobílá televize

Rozlišení obrazu

U černobílých televizorů, zkráceně černobílých, nehraje rozlišení obrazu takovou roli jako u barevných. To proto, že se soustředíme pouze na jas, tedy na škálu od černé po bílou. Obraz je tvořen řádky, podobně jako stránka textu. Čím více řádků, tím detailnější obraz. V Evropě se u černobílých televizí používal standard 625 řádků, zatímco v Americe 525 řádků. Více řádků znamenalo ostřejší obraz, ale také náročnější zpracování signálu.

Vlastnost Černobílá televize Barevná televize
Počet zobrazovaných barev Odstíny šedé Miliony barev
Obvyklý poměr stran obrazu 4:3 16:9
Technologie obrazovky (běžné) Katodová trubice (CRT) LCD, LED, OLED, QLED

Rozlišení obrazu u černobílé televize ovlivňoval i samotný televizor. Starší modely s malou obrazovkou a elektronkovým displejem nedokázaly zobrazit tolik detailů jako novější modely s větší obrazovkou. Pro sledování tehdejších programů to ale většinou nebyl problém, protože ani vysílaný signál nebyl v tak vysokém rozlišení.

Důležitější než počet řádků byla u černobílých televizí spíše kvalita obrazu, která se odvíjela od jasu, kontrastu a stability signálu. Dobře seřízený televizor dokázal i z méně kvalitního signálu zobrazit poměrně slušný obraz.

Přenos signálu

Černobílá televize, ač dnes již vnímána jako relikt minulosti, představovala revoluci v přenosu obrazu. Základním principem přenosu signálu u černobílé televize je transformace světelných informací do elektrických signálů a jejich následné vysílání a příjem. Obraz je snímán kamerou, která ho rozkládá na řádky. Každý bod řádku je analyzován z hlediska jeho jasu, tedy množství odraženého světla. Tato informace o jasu je následně převedena na elektrický signál, jehož intenzita odpovídá danému jasu. Signál je poté modulován na nosnou vlnu a vysílán do éteru. Televizní přijímač naladěný na stejnou frekvenci zachytí signál, demoduluje ho a převede zpět na elektrické impulzy. Tyto impulzy pak řídí elektronový paprsek v obrazovce. Paprsek prochází řádky a mění svou intenzitu podle přijatého signálu, čímž vykresluje obraz na stínítku. Čím je signál silnější, tím je bod na obrazovce světlejší, a naopak. Tímto způsobem, bod po bodu, řádek po řádku, se na obrazovce vytváří černobílý obraz. Důležité je zmínit, že pro plynulý pohyb v obraze se využívá principu prokládání, kdy se nejdříve vykreslují liché a poté sudé řádky.

černobílá televize

Černobílá televize, to byl svět plný fantazie. Obraz sice postrádal barvy, ale naše mysl je dokreslovala s o to větší intenzitou.

Bořivoj Svoboda

Analogový systém

Černobílá televize, dnes už tak trochu retro záležitost, fungovala na principu analogového systému. To znamená, že obrazový a zvukový signál byl přenášen v podobě spojitě se měnících elektrických veličin. Pro představu si to můžeme zjednodušit jako vlny, jejichž výška a frekvence nesly informaci o jasu a barvě (v tomto případě spíše o odstínech šedi) obrazu. Srdcem celého systému byla elektronka, skleněná baňka s elektrodami, která dokázala zesilovat a modulovat elektrický signál.

V černobílé televizi se obraz skládal z řádků, které se jeden po druhém vykreslovaly na obrazovce. Tyto řádky byly tvořeny body, tzv. pixely, jejichž jas se měnil v závislosti na síle přijatého signálu. Čím silnější signál, tím jasnější bod. Zvuk byl přenášen samostatně, ale synchronně s obrazem. Díky tomu divák vnímal obraz i zvuk jako jeden celek.

Analogový systém měl svá specifika a omezení. Například byl náchylnější k rušení a ztrátě kvality signálu. Obraz mohl být zrnitý, s šumem nebo s tzv. "duchy". Přesto tato technologie dokázala po desítky let přinášet do obýváků miliónů lidí zábavu a informace z celého světa.

Omezení barev

Černobílá televize, ač se dnes může zdát jako relikt minulosti, sehrála v historii médií a zábavy nezastupitelnou roli. Byla to ona, kdo poprvé přinesl do našich domovů pohyblivý obraz a umožnil nám sledovat světové události v přímém přenosu. Absence barev však kladla značná omezení na to, jakým způsobem se divákům informace a zábava zprostředkovávaly.

Svět vnímáme v celé škále barev a odstínů, které nám pomáhají rozlišovat objekty, vnímat hloubku a atmosféru. Černobílý obraz tuto bohatost redukuje na pouhé stupně šedi, což může vést k ztrátě detailů a kontextu. Například sledování fotbalového zápasu na černobílé obrazovce mohlo být pro diváky matoucí, jelikož dresy obou týmů se mohly jevit jako velmi podobné. Podobně i vnímání přírody, módy či umění bylo omezené a postrádalo vizuální bohatost, kterou barvy přinášejí.

Omezení barev se promítlo i do tvorby televizních programů. Režiséři a kameramani museli vymýšlet kreativní způsoby, jak diváky zaujmout i bez použití barev. Důraz se kladl na kompozici obrazu, hru světla a stínu, výraznou mimiku herců a dynamický střih. Vznikla tak specifická estetika černobílého filmu a televize, která má dodnes své obdivovatele.

černobílá televize

Historický význam

Černobílá televize, ačkoliv dnes již vnímaná jako zastaralá technologie, sehrála v historii lidské komunikace a zábavy nezastupitelnou roli. Před nástupem barevných obrazovek v 60. letech 20. století představovala černobílá televize jedinou možnost, jak přenést pohyblivý obraz a zvuk přímo do domácností. Tento průlomový vynález zásadně ovlivnil způsob, jakým lidé přijímali informace, vnímali svět a trávili volný čas.

Zpravodajství, sportovní přenosy, filmy a seriály – to vše se najednou stalo dostupným milionům lidí v pohodlí jejich domovů. Černobílá televize se stala fenoménem, který sjednocoval společnost a formoval kulturní vnímání. I přes absenci barev dokázala zprostředkovat emoce, napětí a radost. Herci spoléhali na výraznější mimiku a gestikulaci, režiséři zase na hru světel a stínů, aby diváky vtáhli do děje.

Ikonické momenty historie, jako například přistání člověka na Měsíci, si miliony lidí po celém světě pamatují právě díky černobílým záběrům. Ačkoliv dnes již žijeme v době barevných obrazovek s vysokým rozlišením, černobílá televize si své místo v historii právem zaslouží.

Vliv na společnost

Černobílá televize, ačkoliv dnes již vnímána jako retro záležitost, měla na společnost zásadní vliv. Její příchod do domácností znamenal revoluci v přístupu k informacím a zábavě. Lidé se mohli poprvé dívat na události z celého světa v pohodlí domova, sledovat sportovní utkání v přímém přenosu a nechat se bavit televizními pořady.

Absence barev na obrazovkách nutila diváky více se soustředit na obsah a emoce zprostředkované herci. Svět černobílé televize byl světem fantazie, kde si každý mohl domalovat detaily podle své představivosti. To podporovalo kreativitu a rozvíjelo fantazii diváků.

Televize pouze s černobílým obrazem také sjednocovala společnost. Rodiny a přátelé se scházeli u obrazovek, aby společně sledovali oblíbené pořady a diskutovali o nich. Vytvářela se tak společná témata a posilovaly se sociální vazby.

Publikováno: 21. 08. 2024

Kategorie: technologie

Autor: Karel Čapek

Tagy: černobílá televize